.
.
.

روحانی: کاخ سفید مجبور شد تهدید به جنگ را پس بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌‌جمهوری ایران سه‌شنبه 21 مه گفت که کاخ سفید آمریکا زیر فشار وزارت دفاع مجبور شد تهدید خود به جنگ را پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روحانی که در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی استان آذربایجان غربی سخن می‌گفت، اظهار داشت: «افتتاح طرح‌های بزرگ، پاسخ قاطع ما به کسانی است که خیال می‌کنند ملت ایران با فشار، سر خم می‌کند».

او افزود: «فشار ممکن است شرایط سخت ایجاد کند، اما ملت ایران در برابر قلدرها تعظیم نمی‌کند.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به تهدیدهای اخیر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «قدرت ملت ایران به حدی است که دشمنان این ملت به محض تهدید ایران بزرگ پشیمان شده و مجبورند اعلام کنند که به دنبال جنگ با ایران نیستند . هنگامی که کاخ سفید اعلام می‌کند مردم ایران باید از ما بترسند تنها چند ساعت بعد با فشار پنتاگون، رئیس جمهور آمریکا مجبور به عذرخواهی شده و می‌گوید که قصد حمله به ایران را نداریم و این نشان‌دهنده قدرت ملت ما است».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه بر میزان تهدید افزود و در توئیتر نوشت: «چناچه ایران ایالات متحده را هدف حمله قرار دهد، این رسما پایان ایران خواهد بود».

تنش میان واشینگتن و تهران از زمانی که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، علیه این کشور تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای اعمال کرد و سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، شدت گرفت.

بالا رفتن تنش باعث شد آمریکا یک ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن بی-52 به منطقه خلیج بفرستد که هدف از آن «مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران» اعلام شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از کارمندان «غیر ضروری» خود خواست به دلیل وجود تهدیدهایی از سوی گروه‌های مسلح عراقی پشتیبانی شده از سوی ایران، عراق را ترک کنند.