.
.
.

روحانی: طرفدار مذاکره هستم اما نه در شرایط کنونی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران شامگاه دوشنبه 20 مه، با اشاره به تنش‌های کنونی میان کشورش و وایالات متحده، گفت که طرفدار مذاکره و دیپلماسی است، اما مذاکره در شرایط کنونی را به هیچ عنوان قبول ندارد.

به گزارش رسانه‌های ایران، روحانی در دیدار با جمعی از روحانیون، به میانجی‌گری‌های کشورهای دیگر میان ایران و آمریکا پرداخت و گفت: «در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، پنج نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهوری آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا هشت بار درخواست مذاکره داد».

روحانی با بیان این‌که طرفدار مذاکره است، افزود: «اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است».

این نخستین بار نیست روحانی از مذاکره با آمریکا صحبت می‌کند اما شرایط کنونی را که واشینگتن تهران را به شدت تحت فشار گذاشته است، مناسب برای مذاکره نمی‌داند.

پس از سال‌ها قطع رابطه، از سال 2015 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، مذاکره را با جان کری وزیر امور خارجه دولت پیشین آمریکا به صورت مستقیم آغاز کرد. آن مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران بود که به توافق هسته‌ای موسوم به (برجام) انجامید.

در آن دوره نیز هنگامی که حسن روحانی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور داشت، باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با او تلفنی گفت‌وگو کرد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا که توافق هسته‌ای قبول نداشت و آن را توافقی ضعیف می‌داند. او به صورت یک جانبه از این توافق خارج شد و دستور از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

ترامپ ضمن تشدید فشارهای اقتصادی با ایران می‌گوید خواهان مذاکره برای دست‌یابی به توافقی جدید و فراگیر است؛ توافقی که علاوه بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برنامه موشکی و سیاست‌های این کشور در منطقه را نیز شامل می‌شود.

ترامپ روزهای پیش اعلام کرد که یک شماره تلفن در اختیار سفارت سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران قرار داده تا مقام‌های ایرانی در صورت تمایل برای گفت‌وگو، با این شماره تماس بگیرند.

ترامپ شامگاه دوشنبه هم ترامپ در توئیتی نوشته بود که کشورش به دنبال مذاکره با ایران نرفته و چنانچه ایرانی‌ها خواهان مذاکره هستند، باید گام نخست را بردارند.

ترامپ نوشت: «رسانه‌های اخبار جعلی، خبری دروغینی منتشر کردند که از آن آگاهی ندارند. این خبر می‌گوید که ایالات متحده تلاش می‌کند با ایران مذاکره کند. این گزارش دروغ است». او توضیح نداد که به کدام گزارش اشاره دارد.

ترامپ اضافه کرد: «ایران هنگامی که آماده باشد، با ما تماس خواهد گرفت. اما در این مدت اقتصادش به سقوط ادامه خواهد داد. من برای مردم ایران بسیار غمگینم».