.
.
.

وزیر سابق ایرانی: حمله به تاسیسات سعودی در پاسخ به صفر رساندن صادرات نفت ما بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، دلیل حمله روزهای گذشته به تاسیسات نفتی سعودی را، تلاش ایالات متحده برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عنوان کرد.

حسینی در بخشی از پست خود که یکشنبه 19 مه منتشر شده، نوشت که حمله به تاسیسات نفتی سعودی «در پاسخ به تلاش آمریکا برای تحریم کامل نفتی ایران» بود.

ایالات متحده آمریکا تحریم‌هایی سخت علیه ایران وضع کرده که صنعت نفت این کشور بخشی از این تحریم‌هاست. مقام‌های آمریکایی که می‌گویند هدف از تحریم‌ها تغییر رفتار تهران است، از تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران سخن می‌گویند.

سخنگوی امنیتی ریاست امنیت کشور سعودی سه‌شنبه 14 مه از حمله محدود به دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو خبر داد.

او در این باره گفت: «از ساعت شش تا شش و نیم صبح سه‌شنبه 9-9-1440 دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو در استان الدوادمی و استان عفیف در منطقه الریاض هدف قرار گرفت».

این حمله باعث شد پمپاژ نفت به خط لوله آسیب دیده برای 24 ساعت متوقف شود.

از سویی مهندس خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی، صنایع و ثروت معدنی سعودی اعلام کرد که «دو ایستگاه پمپاژ نفت به خط لوله شرق-غرب که نفت سعودی را از حوزه‌های نفتی منطقه الشرقیه به بندر ینبع در ساحل غربی می‌برد، در معرض حمله پهپادهای بمب‌گذاری شده قرار گرفتند. در نتیجه این حمله ایستگاه شماره 8 دچار حریق شد که این آتش خسارت‌های محدودی به بار گذاشت و کنترل شد».

حوثی‌ها که از سوی ایران پشتیبانی می‌شوند مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

محمد حسینی که عضو سپاه پاسداران ایران بود، در دولت دوم محمود احمدی نژاد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید. او نماینده پنجمین دوره پارلمان ایران، معاون وزیر علوم و رئیس دانشگاه پیام نور بود. او هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه اشرفی اصفهانی و دانشکده علوم دینی دانشگاه تهران است.
دهم اکتبر 2011 اتحادیه اروپا 29 مسئول ایرانی را در فهرست تحریم قرار داد که حسینی یکی از ان‌هاست.

«جنبش عدالت برای ایران» حسینی را متهم می‌کند که نفش بزرگی در سرکوب و بازداشت روزنامه‌نگاران در سال 2009 ایفا کرده است.

سعودی: جنگ نمی‌خواهیم اما با قدرت پاسخ خواهیم داد

از سویی عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی صبح یکشنبه در کنفرانسی خبری در ریاض گفت که نظام ایران برای امنیت و ثبات در منطفه فعالیت نمی‌کند.

او تاکید کرد که سعودی خواهان جنگ در منطقه نیست اما به هر تهدیدی با قدرت پاسخ خواهد گفت. او از رهبران ایران خواست از به کارگیری «سیاست‌های ویرانگر» امتناع کرده و به قواعد حسن همجواری پایبند باشند. او همچنین از ایران خواست دست از دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه بردارد.

او یادآور شد که نظام ایران از زمان تاسیس رای صدور انقلاب تلاش می‌کند.