.
.
.

یک مسئول ایرانی: ایران و سعودی می‌توانند برای تضمین امنیت منطقه همکاری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول بلندپایه ایرانی که خواسته نامش فاش نشود، چهارشنبه 15 مه به خبرگزاری رویترز گفت که ایران و سعودی دو نیروی بزرگ اصلی منطقه هستند که می‌توانند برای تضمین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند.

این مقام مسئول افزود: «ماده همه سناریوها هستیم، از درگیری گرفته تا دیپلماسی».

او در عین حال گفت: «آغاز درگیری‌های جدید در منطقه به خاورمیانه و آن سوی آن آسیب خواهد رساند».

او افزود که «آمریکا تحمل درگیری جدید در خاورمیانه را ندارد».

مقام مسئول بلندپایه ایرانی گفت: «ما جنگ نمی‌خواهیم؛ تنش نظامی عواقبی خواهد داشت».

او ادامه داد: «ایران و سعودی دو نیروی اصلی بزرگ هستندکه می‌توانند برای تضمین امنیت منطقه همکاری کنند».

این سخنان مقام ایرانی در حالی مطرح می‌شود که تنش‌ها در منطقه میان ایران و آمریکا تشدید شده است. آمریکا هفته گذشته یک ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‎‌افکن به منطقه اعزام کرده است.

در همین حال ایران اجرای برخی تعهداد هسته‌ای خود را اعلام کرد؛ اقدامی که تهران می‌گوید در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و فشارهای این کشور صورت می‌گیرد.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

از سویی سه‌شنبه 14 مه، دو ایستگاه پمپاژ نفت در سعودی هدف حمله پهپادی قرار گرفتند. حوثی‌های پشتیبانی شده از سوی ایران مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

چهار نفت‌کش هم روز یکشنبه 12 مه هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند. تا کنون کسی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته اما برخی مقام‌های آمریکایی از احتمال دست داشتن گروه‌های مورد حمایت ایران در این عملیات سخن گفته‌اند.