.
.
.

ایران آغاز توقف برخی تعهدات برجامی خود را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آگاه در سازمان انرژی اتمی ایران چهارشنبه 15 مه اعلام کرد که این کشور توقف برخی تعهدات خود در چارچوب توافق اتمی (برجام) را برپایه دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از این مقام آگاه گزارش داد: «اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است».

وی افزود: «توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک که در دوره 60 روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود».

این مقام مسئول که نخواست نامش اعلام شود، گفت: «طی روزهای جاری برای آگاهی افکار عمومی از اقدامات انجام شده، برنامه‌هایی برای بازدید نمایندگان رسانه‌های گروهی از تاسیسات فعال در نطنز و اراک پیش‌بینی شده که به زودی اعلام خواهد شد».

ضرب‌الاجل 60 روزه

شورای عالی امنیت ملی ایران چهارشنبه 8 مه با صدور بیانیه‌ای، ضرب الاجلی 60 روزه برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین کرد که چنانچه تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نکنند، بخشی دیگر از فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.

این هشدار پس از آن داده شد که ایران اعلام کرد، اجرای بخشی از تعهدات خود را ذیل برجام متوقف کرده است.

تهران می‎‌گوید این اقدام‌ها در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) و عدم عمل دیگر کشورهای عضو توافق به تعهدات‌شان صورت می‌گیرد.

در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران که توسط حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور به سران کشورهای عضو توافق برجام ابلاغ شده، آمده است: «جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایتِ محدویت های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی شده و ذخائر آب سنگین نمی داند».

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در همان روز در نامه‌ای که به سفرای کشورهای عضو توافق هسته‌ای (برجام) تسلیم شد، توقف برخی تعهدات خود را در ذیل این توافق اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، صبح چهارشنبه سفرای کشورهای آلمان، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین به وزارت امور خارجه در تهران دعوت شدند و نامه حسن روحانی به آن‌ها تسلیم شد.

در نامه روحانی، تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران مبنی بر «توقف اجرای برخی تعهدات جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام» به اطلاع سران کشورهای عضو این توافق رسید.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم نامیده می‌شود، سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.