فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های امارات را «نگران کننده» و «تاسف بار» خواند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 13 مه، حادثه حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های اقتصادی امارات متحده عربی را «نگران کننده» و «تاسف بار» خواند و خواستار «روشن شدن ابعاد دقیق حادثه» شد.

  به گزارش رسانه‌های ایران، موسوی در بیانیه‌ای با اشاره با آن‌چه «تاثیر منفی این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی» توصیف کرد، «نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد».

  وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌الملل امارات یکشنبه اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری غیرنظامی از چند ملیت، در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای کشور در سواحل شرقی در نزدیکی امارت فجیره «در معرض عملیات خرابکارانه» قرار گرفت.

  وزارت امور خارجه امارات در بیانیه خود تاکید کرد که «طرف‌های ذی‌ربط تمام اقدامات لازم را اتخاذ کرده و تحقیق درباره شرایط وقوع حادثه را با همکاری طرف‌های محلی و بین‌المللی آغاز کرده‌اند».

  این بیانیه تاکید کرده است که طرف‌های ذی‌ربط، نتایج تحقیقات را اعلام خواهند کرد.

  در ماه‌ها و هفته‌های اخیر پس از اعمال تحریم‌های آمریکا بر صنعت نفت ایران، مقام‌های ایرانی بارها تهدید به جلوگیری از صادرات نفت منطقه و حتی «بستن تنگه هرمز» کرده‌اند.

  در همین باره خالد الفالح وزیر انرژی سعودی دوشنبه اعلام کرد که دو نفت‌کش سعودی روز یکشنبه در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات متحده عربی، در معرض «حمله خرابکارانه» قرار گرفتند.

  الفالح گفت: «ساعت شش صبح یکشنبه 12 مه 2019، دو نفت‌کش سعودی که در آب‌های اقتصادی کشور امارات متحده عربی در نزدیکی امارت فجیره در حال عبور از خلیج عربی بودند، در معرض حمله خرابکارانه قرار گرفتند».

  او افزود یکی از این نفت‌کش‌ها، در مسیر بارگیری نفت سعودی از بندر راس تنوره بود تا پس از آن، برای نفت‌‎رسانی به خریداران شرکت آرامکو سعودی، به سوی ایالات متحده آمریکا برود.

  الفالح با بیان این‌که در نتیجه حمله، به بدنه دو کشتی «آسیب بزرگی» رسید، تاکید کرد این حمله، هیچ تلفات جانی نداشت و سوخت به دریا نشت نکرد.

  وزیر انرژی سعودی این «حمله را که آزادی حمل و نقل دریایی و ذخایر نفتی مصرف کنندگان در سراسر جهان را هدف قرار داده است» محکوم کرد.

  او تاکید کرد که حفاظت از سلامت حمل و نقل دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها با هدف تاثیر نپذیرفتن بازارهای انرژی و تهدید نشدن اقتصاد، وظیفه مشترک جامعه جهانی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران