.
.
.

یک فراكسيون «شيعه» عراقی: در جنگ احتمالی آمریکا با ایران بی‌طرف می‌مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی بالا گرفتن تنش میان آمریکا و ایران، فراکسیون پارلمانی «اصلاح و سازندگی» به رهبری روحانی شیعه، عمار حکیم می‌گوید که در صورت وقوع جنگ میان آمریکا و ایران عراق باید موضع بی‌طرف داشته باشد.

جاسم موحان عضو مجلس نمایندگان، پارلمان عراق، پنجشنبه به سایت «شفق» گفت که «فراکسیون اصلاح و سازندگی» موضع دولت عراق را در قبال تنش بین ایران و امریکا مبهم و غیر واضح ارزیابی می‌کند.

موحان در ادامه بیان کرد «موضع مجلس نمایندگان عراق نسبت به بالا گرفتن تنش میان آمریکا و ایران و هر کشمکش بین‌المللی و منطقه‌ای واضح است، موضع پارلمان مبنی بر عدم مداخله و در پیش گرفتن راه اعتدال برای دور کردن عراق از جنگ است، در صورت وقوع هر جنگی در منطقه، عراق اولین قربانی خواهد بود.»

این نماینده در ادامه تأکید کرد: «دولت باید مثل پارلمان عمل کرده، با همه امور با اعتدال برخورد کند، موضع دولت تا کنون مبهم و سری است، به ویژه این که تشدید تنش نظامی بین ایران و امریکا جدی است، کما اینکه هدف از سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عراق نامشخص است، دولت باید با مردم، اطیاف سیاسی و مجلس نمایندگان صادق باشد و مواضعش را علنا و به‌طور آشکار اعلام کند.»

همزمان با اوج گرفتن تنش میان آمریکا و ایران و پس از آنکه وزارت امور خارجه آمریکا دیدار سه‌شنبه گذشته مایک پمپئو از آلمان را لغو کرد، وزیر خارجه آمریکا شامگاه همان روز در سفری اعلام نشده وارد بغداد، پایتخت عراق شد و با رئیس جمهوری و نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌گو کرد.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد که واشیگتن، فعالیت‌هایی از ایران را رصد کرده که به معنی تشدید تنش است. او هشدار داد که هرگونه تعرض به منافع آمریکا یا متحدانش «واکنشی سخت خواهد داشت.»

سه مقام مسئول آمریکایی که خواستند نام‌شان فاش نشود هم دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند سازمان‌های اطلاعاتی «تهدیدهایی متعدد و جدی» از سوی ایران و نیروهای متحدش در درجه اول علیه نیروهای آمریکایی در عراق رصد کرده است. آن‌ها گفتند نگرانی‌هایی برای نیروهای آمریکایی در سوریه و دریاهای مجاور نیز وجود دارد.

یکی از مسئولان گفت گزارش‌های اطلاعاتی بسیار مشخص بود به گونه‌ای که جزئیاتی از مکان‌های حملات احتمالی علیه نیروهای آمریکایی و بازه زمانی انجام این حملات ارائه داده است. او افزود که تهدیدها، تنها علیه نیروهای آمریکایی در عراق نیست بلکه نیروهایی که در حال رفت و آمد به منطقه هستند نیز در معرض تهدید قرار دارند.

ایالات متحده در حال حاضر حدود 5200 نظامی در عراق و کمتر از 2000 نیروی دیگر در سوریه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم