.
.
.

وزارت خارجه ایران: خروج مرحله به مرحله از برجام را در دستور کار قرار داده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که این کشور تا کنون از توافق هسته‌ای (برجام) خارج نشده است اما خروج از این توافق بین‌المللی را در دستور کار قرار داده است؛ خروجی که به گفته این دیپلمات ارشد ایرانی، مرحله به مرحله خواهد بود.

صحبت‌های عراقچی شامگاه چهارشنبه 8 مه، در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد که از شبکه دوم تلویزیون سراسری ایران پخش می‌شود.

صبح چهارشنبه ایران اعلام کرد که اجرای بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را متوقف کرده است؛ اقدامی که تهران می‌گوید یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و «عدم برخوردار شدن ایران از امتیازات توافق» صورت می‌گیرد.

عباس عراقچی در این باره گفت: «تا تاکنون از برجام خارج نشده‌ایم اما خروج از این توافق را در دستورکار قرار داده‌ایم و این خروج مرحله به مرحله خواهد بود».

او افزود: «ما خروج از برجام را در دستور کار قرار داده‌ایم اما مرحله به مرحله و آمادگی داریم در هر مرحله خواسته‌هایمان را انجام دهیم. سیاست ما فرصت دادن به دیپلماسی است و در این سیاست یک قسمت مهم کاهش تعهدات هسته‌ای‌مان است که بر همین اساس محدودیت در ذخایر حساس هسته‌ای از این جمله است. این حساسیت شامل ذخایر، تعداد ماشین‌های سانتریفیوژ، سطح غنی سازی، راکتور اراک و سایت فردو است و اینها ستون‌های اصلی هستند و ما در مرحله اول یکی از اینها را که میزان ذخایر مقرر شده اورانیوم غنی شده و آب سنگین است را هدف قرار دادیم. به این معنا که دیگر از امروز به سقف تعیین شده در برجام برای تولید آن پایبند نیستیم».

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران چهارشنبه در نامه‌هایی که به سران کشورهای عصو برجام نوشته، تاکید کرده است چنانچه طی 60 روز، مذاکرات منتج به توافقی صورت نگیرد که طی آن بتواند از «فواید» توافق هسته‌ای به ویژه در بخش‌های نفت و بانکداری بهره‌مند شود، اقدامات بیشتری در جهت توسعه برنامه هسته‌ای خود انجام خواهد داد.

ایران همچنین هشدار داد در صورت احاله پرونده‌اش به شورای امنیت سازمان ملل متحد، «واکنشی قاطع» نشان خواهد داد.

گام بعدی

عراقچی درباره گام بعدی بعد از مهلت 60 روزه اظهار کرد: «ستون بعدی درصد غنی سازی است. یعنی اینکه ما دیگر به غنای 3.67 درصد پایبند نیستیم و هر درصدی که بخواهیم بر اساس نیازمان تولید می‌کنیم. همچنین ستون دیگر بحث اراک است. در برجام قرار شده راکتور اراک مدرن‌سازی شود. یعنی این راکتور پیشرفته شود و ضایعات سوخت آن پلوتونیوم نداشته باشد. چرا که ما اساساً دنبال بمب اتم نیستیم و با سیاست‌ها و اصولمان هم خوانی ندارد. در مدل سازی راکتور قرار بود 1+5 به ما کمک کند که الان شدند 4+1 و چین و روسیه به همراه ایران رئیسان کارگروه مشترک مدرن‌سازی راکتور اراک هستند اما در یک سال اخیر روند کار به خوبی پیش نرفته است و علت هم ترس شرکت‌های چینی از همکاری با ایران و تهدید آمریکا برای تحریم‌شان است».

وی با بیان اینکه نقشه راه روشن است و تصویر واضحی مقابل چشمان 1+4 قرار دارد، تاکید کرد: «با همه اینها ایران برای مذاکره در همه سطوح آمادگی دارد اگر طرف مقابل مراجعه کند».

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ماه مه 2018 ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.