.
.
.

عراقچی: اگر تحریم‌ها تشدید شود ممکن است از افغانستانی‌ها بخواهیم ایران را ترک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت در صورت تشدید تحریم‌ها علیه کشورش، ممکن است از «خواهران و برادران افغانستانی» خواسته شود ایران را ترک کنند.

عراقچی شامگاه چهارشنبه 8 مه در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: «در حال حاضر بیش از سه میلیون شهروند افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند که بر اساس برخی از برآوردها، بیش از دو میلیون فرصت شغلی را در اختیار دارند و برآورد می‌شود که سالانه سه تا چهار میلیارد یورو از کشور ما خارج می‌شود. آن‌ها درآمدی را که در ایران کسب می‌کنند برای خانواده‌های خود در افغانستان می‌فرستند. بیش از 400 هزار دانش آموز افغان در مدارس ما بر اساس حکم مقام معظم رهبری رایگان تحصیل می‌کنند که به طور متوسط هر دانش‌آموز 600 یورو هزینه دارد. بیش از 23 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند. این آموزش‌ها هزینه دارد که برآورد می‌شود سالانه 15 هزار یورو هزینه دارد».

عراقچی ادامه داد:«100 الی 120 هزار افغانستانی در ایران از دفترچه خدمات درمانی برخوردار هستند. البته ما این اقدامات را با طیب خاطر انجام می‌دهیم ولی همانطور که گفتم این اقدامات برای ایران هزینه دارد و آنها هزینه‌های پنهانی چون سوبسید انرژی نیز برای ما دارند. البته نوش جانشان ولی وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند منابع مالی ما محدود شود و فروش نفت ایران به صفر برسد که البته این اتفاق نمی‌افتد ما مجبور هستیم که سیاست‌های ویژه‌ای برای اقتصاد خود اعمال کنیم و ممکن است در یک جا به یک نقطه‌ای برسیم که نتوانیم این هزینه‌ها را ادامه دهیم و در آن صورت ممکن است از خواهران و برادران افغانستانی خود بخواهیم ایران را ترک کنند».

این سخنان عراقچی در حالی ایراد می‌شود که در سال‌های گذشته، ایران صدها شهروند افغانستانی را در گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود در کشورهای منطقه به ویژه سوریه سازماندهی کرده است. در این میان ده‌ها تن از این افراد کشته شده‌اند.

عراقچی افزود: «بحران را در افغانستان آمریکایی‌ها ایجاد کردند نه ما و خودشان (آمریکایی‌ها) باید هزینه‌هایش را بپردازند نه ایران».

فشارهای آمریکا بر ایران در حال افزایش است و در آخرین اقدام، ایالات متحده چهارشنبه صنایع فلزی ایران را تحریم کرد.

این اقدام در همان روزی صورت گرفت که ایران اعلام کرد اجرای بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را متوقف می‌کند. فشارهای آمریکا بر ایران از سال گذشته در پی خروج این کشور از توافق هسته‌ای با تهران آغاز شده است. اکنون هم بخش‌های مهم اقتصادی ایران از جمله نفت، بانکداری و حمل و نقل تحریم شده است.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ماه مه 2018 ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.