.
.
.

رضا پرچی‌زاده: رویارویی نظامى ایران و آمریکا اجتناب‌ناپذیر است

هدف نهایی ترامپ «سرنگونی» و نه «تغییر رفتار» رژیم ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر رضا پرچی‌زاده، تحلیل‌گر سیاسی مسایل ایران و خاورمیانه، در مصاحبه‌ای با "«العربيه.نت»، رویارویی مستقيم نظامى بين ایران و آمریکا را اجتناب‌ناپذیر دانست.

پرچی‌زاده بر این باور است که بعید است ایران بتواند تهدید خود درباره بستن تنگه هرمز در پاسخ به تحریم‌های نفتی را عملی کند.

او معتقد است که هدف نهایی از فشارهاى حداكثرى دولت ترامپ «تغییر رژیم» در ایران است اما رئيس جمهوري آمريكا بر مبنای عرف دیپلماتیک بیان می‌کند که هدفش «تغییر رفتار» رژیم ایران است.

در اینجا مشروح مصاحبه را می‌خوانید:

1-آيا حضور ناوگان و بمب‌افکن‌های آمریکا در منطقه در واكنش به برخى اقدامات نظامى ايران و اتهام این کشور به تحریک شبه‌نظاميان وابسته به سپاه پاسداران در عراق و مناطق ديگر، به رویارویی مستقیم بین ایران و آمریکا منجر خواهد شد؟

به نظر من این واقعه اجتناب‌ناپذیر است. این اتفاق‌هایی که امروز دارد می‌افتد حرف یک روز و دو روز نیست؛ مسالهٔ چهل سال و بلکه بیش از چهل سال است. برای بیش از چهار دهه اسلامگرایان به مرکزیت رژیم جمهوری اسلامی مستقر در ایران نظم لیبرال به سردمداری آمریکا را در سرتاسر جهان به چالش کشیده‌اند. آنها از طریق تبلیغات، سرمایه‌گذاری، تروریسم و جنگ به صدور ایدئولوژی و بر هم ریختن نظم متعارف بین‌الملل مشغول بوده‌اند. آمریکا طبق عادات معمول خود در سیاست خارجی، برای مدتی تلاش کرد از طریق تنبیه و تشویقْ اسلامگرایان را به اصطلاح اهلی کند و کشورهای تحت اشغال آنها که مهمترین‌شان ایران باشد را به خانوادهٔ ملل محترم بازگرداند. با این وجود، از آنجایی که این استراتژی در طول بیش از چهار دهه جواب نداد، امروز دولت آمریکا در صدد است به هر طریق ممکن کار اسلامگرایان و اسلامگرایی را یکسره کند. لذا به نظر من جنگ میان آمریکا و متحدانش از یک سو و رژیم ایران و متحدانش از سوی دیگر اجتناب‌ناپذیر است. حتی اگر این مرتبه کار به جنگ نکشد، این اتفاق دیر یا زود خواهد افتاد.

2- تأثير تشديد تحريم‌ها عليه ايران، مخصوصا بعد از لغو معافيت‌های صادرات نفت را چگونه ارزيابى مى‌كنيد؟

تحریم‌ها به شدت رژیم را تحت فشار گذاشته و عاصی کرده. به علت عدم توانایی اقتصادی، رژیم به زودی توانایی ادارهٔ مملکت را به طور کامل از دست خواهد داد. وقتی حکومت نتواند زندگی روزمرهٔ مردم را تامین کند، و وقتی نتواند خرج و مخارج عمله و اکرهٔ دولتی از جمله نیروهای نظامی و امنیتی را بدهد، به زودی به بحران داخلی دچار می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که رژیم در آستانهٔ ورود به بحران داخلی است.

3- ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرده ، آیا توان و امکانات دست زدن به این کار را دارد؟

تنگه را می‌تواند ببندد، اما بسته نگه داشتن تنگه شرط است که بعید می‌دانم رژیم بتواند. سنبهٔ آمریکا پُرزور است و اجازه نخواهد داد رژیم برای مدتی طولانی در آب‌های خاورمیانه هژمونی داشته باشد. همین الآن چند ناو هواپیمابر و ناوچه و هواپیمای جنگنده و بمب‌افکن آمریکایی در اطراف تنگه هرمز و جاهای دیگر خاورمیانه مستقر شده‌اند و منتظرند رژیم ایران دست از پا خطا کند. بعدش کار رژیم با کرام‌الکاتبین است.

4- مقامات دولت آمریکا مجددا تاكيد كردند که هدف نهایی فشارهاى حداكثرى واشنگتن تغيير رفتار رژيم است. آیا این فشارها منجر به تغییرات داخلی و به نفع گروه‌هاى اپوزسيون ايرانى خواهد شد؟

به نظر من هدف نهایی دولت پرزیدنت ترامپ تغییر رژیم در ایران است. اما از آنجایی که این دولت سابقهٔ واکنش‌های سیاسی، مطبوعاتی و عمومی به تغییر رژیم در عراق و افغانستان و جاهای دیگر دنیا را به خاطر دارد، بر مبنای عرف دیپلماتیک بیان می‌کند که هدفش «تغییر رفتار» رژیم ایران است. اما آنها به خوبی می‌دانند که تغییر رفتار رژیم ایران – مثل تغییر رفتار رژیم نازی آلمان – غیرممکن است. بنابراین آنچه در نهایت اتفاق خواهد افتاد تغییر رژیم در ایران خواهد بود. این واقعه البته به نفع مردم ایران و مخالفان رژیم است. اما نکته اینجاست که مردم و مخالفان رژیم تا چه حد آمادگی روحی و ذهنی و عملی برای عبور از رژیم دارند؟ و آیا برای فردای سقوط رژیم یک برنامهٔ جامع دموکراتیک طراحی کرده‌اند یا خیر؟ این‌ها به نظرم پرسش‌های مهمی است که نباید از آن غافل شد. سقوط رژیم ولایت فقیه محتوم است. آنچه مشخص نیست شرایط ایران بعد از سقوط رژیم است. دقیقا به همین علت است که من همیشه گفته‌ام در چنین وضعیتی صلاح این است که آمریکا خود برای مدتی ادارهٔ امور ایران را در دست بگیرد تا شرایط برای نصب یک حکومت دموکراتیک و مردمی آماده شود.

5- آيا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی خارجی تاثیری در حضور این نیروی نظامی ایرانی در سوريه و عراق و مداخله‌های نظامی در ديگر كشورها از جمله یمن خواهد داشت؟

بله، پس از تروریستی اعلام شدن سپاه، این نیرو در ایران و در منطقه تحت فشار نظامی و اقتصادی بیشتری قرار خواهد گرفت، و بنابراین حضورش در بلندمدت در خاورمیانه تضعیف خواهد شد. اما در همین مدت به آتش‌افروزی و شرپراکنی‌اش خواهد افزود. تهدید به بستن تنگه هرمز، موشک‌اندازی از نوار غزه به اسرائیل، و فتنه‌انگیزی در یمن و عراق از آن جمله رفتارهاست که رژیم در کوتاه‌مدت شعله‌اش را بالا خواهد کشید. این رفتارهای خصمانه و خشونت‌آمیز رژیم جمهوری اسلامی می‌تواند پیش از سقوط رژیم به کلید خوردن یک جنگ بزرگ نه تنها در سطح منطقه بلکه در سطح جهان بینجامد. و این اتفاقا چیزی است که رژیم روی آن حساب کرده تا آمریکا و متحدانش را از جنگ بترساند. ولی من فکر می‌کنم رژیم ولایت فقیه باز در محاسباتش دچار اشتباه شده، و ارادهٔ دولت کنونی آمریکا به تغییر رژیم در ایران و تغییر نظم بین‌الملل به سود ایالات متحده را دست کم گرفته. در نهایت، چشم‌انداز یک جنگ بزرگ بین بلوک‌های قدرت جهانی هر روز پُررنگ‌تر می‌شود.