.
.
.

«خسارت 10هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به زمین‌های کشاورزی ایران»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت کشاورزی ایران، خسارت ناشی از سرمازدگی در اردیبهشت امسال به 900 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی در 24 استان ایران را حدود 10 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 7 مه 2019 ، محمد موسوی در این باره گفت: «بر اثر افت دما و سرمازدگی در اردیبهشت امسال حدود 900 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی بین پنج تا 70 درصد خسارت دیده‌اند.»

وی، میزان خسارت به اراضی زراعی را 60 درصد و آسیب وارد شده به اراضی باغی را 40 درصد اعلام کرد.

موسوی با اشاره به رسیدن فصل بهار توضیح داد: «افت دما بر اثر تغییرات اقلیمی در شرایطی اتفاق افتاده که باغات در مراحل گل دهی و حساس به لحاظ رویش و زایش بوده‌اند و برخی نقاط کشور، کاهش دما را تامن‌های پنج درجه تجربه کرده‌اند.»

وی، از 10 هزار میلیارد تومان خسارتی که برآورد شده، 10 درصد را مربوط به حوزه زراعت و 90 درصد را مربوط به بخش باغی دانست.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت کشاورزی، اعلام قطعی خسارات سرمازدگی را زمان بر عنوان کرد و برآورد آن را بستگی به گل دهی و تولید محصول دانست.

وی، اعلام کرد که بیشترین خسارت سرمازدگی در حوزه زراعت در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و فارس و در حوزه باغبانی در استان‌های قزوین، فارس و آذربایجان شرقی رخ داده است.

گفتنی است سازمان هواشناسی ایران، برای اواخر فروردین ماه امسال؛ بارندگی، بارش برف، کاهش دما و سرمازدگی در برخی استان ها از جمله اردبیل را پیش‌بینی کرده بود.

پیش از این نیز موج نخست بارش شدید باران که در مازندران آغاز شد و تا دوم فروردین امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه‌ها در مناطق مرکزی و شرقی این استان شد و به 9 نقطه شهری و بیش از 170 روستا در بخش‌های مختلف خسارت زد. همچنین در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از 300 میلیمتر باران در 35 ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی همراه شد، سرریز سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه‌ها را به دنبال داشت و خسارت‌های هنگفتی به بخش کشاورزی وارد کرد.