.
.
.

«ایران بخشی از فعالیت‌ اتمی خود را که برپایه برجام متوقف شده بود از سر می‌گیرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه 6 مه به نقل از یک مقام نزدیک به هیئت نظارت بر توافق هسته‌ای (برجام) گزارش داد که ایران قصد دارد «بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که در چارچوب توافق هسته‌ای متوقف شده بود در واکنش به خروج آمریکا از این توافق و «بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان» از سر می‌گیرد.

این گزارش به نقل از این مقام مسئول افزود: «برنامه‌های پیش‌بینی‌شده کشورمان در چارچوب بندهای 26 و 27 برجام خواهد بود و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست، اما کاهش جزیی و کلی برخی تعهدات در دستور کار قرار می‌گیرد».

بندهای یاد شده درباره توقف اجرای جزئی یا کلی توافق هسته‌ای و نیز اعلام رسمی «عدم پایبندی اساسی» طرف مقابل به سازمان ملل است.

گزارش خبرگزاری صدا و سیمای ایران افزود: «احتمالاً ️رئیس‌جمهوری پس‌فردا (چهارشنبه) در گفت‌وگوی زنده رادیو و تلویزیونی، برنامه‌های مرحله‌ای کشورمان را برای اقدامات متقابل در برابر خروج آمریکا از برجام اعلام خواهد کرد».

او افزود: «مقامات اتحادیه اروپا که در یک سال گذشته تنها به ارائه وعده‌های اجرا نشده اکتفا کرده‌اند به صورت غیررسمی در جریان این تصمیم قرار گرفته‌اند».

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد و تحریم‌هایی اعمال کرده است.

اما در مقابل دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.