.
.
.

منبع فرانسوی: به تهران ابلاغ شد نقض بخشی از برجام باعث تحریم‌های اروپا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار "العربیه" به نقل از یک منبع فرانسوی گزارش داد، پاریس به تهران هشدار داده که در صورت خروج از توافقنامه هسته‌ای مورد تحریم اروپا قرار خواهد گرفت.

این منبع ىر رياست جمهوری فرانسه که خواست نامش فاش نشود تأکید کرد که اگر تهران بخشی از توافق هسته‌ای را نقض کند، اروپا مجبور خواهد شد دست به تحریم ایران بزند.

اين منبع گفت: «ما نمی‌خواهیم تهران فردا اعلام کند که توافقنامه هسته‌ای را نقض خواهد کرد؛ در این صورت ما به عنوان اروپا مجبوریم تحریم‌ها را بر اساس تبرجام مجددا از سر بگیریم ... ما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم و امیدواریم تهران هم چنین تصمیمی نگیرد.»

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه 6 مه به نقل از یک مقام نزدیک به هیئت نظارت بر توافق هسته‌ای (برجام) گزارش داد که ایران قصد دارد «بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که در چارچوب توافق هسته‌ای متوقف شده بود در واکنش به خروج آمریکا از این توافق و «بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان» از سر می‌گیرد.

این گزارش به نقل از این مقام مسئول افزود: «برنامه‌های پیش‌بینی‌شده کشورمان در چارچوب بندهای 26 و 27 برجام خواهد بود و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست، اما کاهش جزیی و کلی برخی تعهدات در دستور کار قرار می‌گیرد».

بندهای یاد شده درباره توقف اجرای جزئی یا کلی توافق هسته‌ای و نیز اعلام رسمی «عدم پایبندی اساسی» طرف مقابل به سازمان ملل است.

بر خلاف ایالات متحده آمریکا دیگر کشورهای طرف برجام، خواهان حفظ این توافق هستند. کشورهای اروپایی از تلاش برای دست یابی به سازوکاری برای ادامه مبادلات تجاری با ایران خبر داده بودند که تهران می‌گوید تا کنون این تلاش‌ها جدی نبوده است.

تحریم‌های آمریکا باعث شد طی ماه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های خارجی بازار ایران را ترک کرده و اوضاع اقتصادی این کشور، بحرانی‌تر شود.