.
.
.

مقامات آمریکایی: واشینگتن 4 بمب‌افکن راهبردی به خاورمیانه اعزام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی سه‌شنبه 7 ماه اعلام کردند بمب‌افکن‌هایی که آمریکا به منطقه خاورمیانه اعزام خواهد کرد ترجیحا شامل 4 بمب‌افکن راهبردی B-52 همراه با کادر فرماندهی و خدمات تعمیر و نگهداری است.

به گزارش خبرگزاری‌ها این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، افزودند که بمب‌افکن‌های آمریکایی ترجیحا از نوع بمب‌افکن‌های راهبردی B-52 خواهند بود که پیشتر به خاورمیانه اعزام نشده‌ بودند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه 5 ماه مه گفته بود که دولت ایالات متحده آمریکا به رهبری دونالد ترامپ در واکنش به «نشانه‌ها و هشدارهای نگران ‌کننده و رو به افزایش ایران» اقدام به استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و نیرویی از بمب‌افکن‌های خود در منطقه خاورمیانه خواهد کرد تا به ایران این هشدار را بدهد که هرگونه حمله به منافع ایالات متحده یا متحدانش، با «واکنشی شدید» مواجه خواهد شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه توضیح داد که واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست، اما به طور کامل آماده پاسخ به هر گونه حمله نیروهای نظامی ایران، سپاه پاسداران یا نمایندگانشان است.

از سویی در واکنش به اقدام آمریکا در اعزام ناو هواپیما بر «یو اس اس آبراهام لینکلن» خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی از رویکرد «صلح و امنیت» تهران سخن گفت.

در این گزارش که دوشنبه 6 مه منتشر شد، آمده است «این اقدام آمریکا، اگرچه در راستای حداکثرسازی فشارهای واشنگتن بر ایران صورت گرفته است، ولی بر تغییر رویکرد و گفتمان صلح‌طلبانه و امنیت‌خواهانه تهران در حوزه سیاست خارجی تاثیری نخواهد گذاشت».

ایرنا نوشت «به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، اعلام اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد اعزام یک ناو هواپیمابر لینکلن، بحث و نظرهای بسیاری را در رسانه‌ها ایجاد کرده است».

ایرنا افزود «شامگاه یکشنبه 15 اردیبهشت ماه بود که بولتون مدعی شد آمریکا در پاسخ به 'شماری از هشدارها، نشانه‌های مشکل‌ساز و تشدیدکننده تنش‌'، در حال اعزام ناو هواپیمابر «لینکلن» حامل شماری بمب ‌افکن به منطقه تحت نظارت فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) است؛ منطقه‌ای که از سوریه تا پاکستان را در بر می‌گیرد».