.
.
.

قیمت دلار در ایران به بالاترین سطح طی 7 ماه گذشته رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت دلار در بازارهای ایران در آستانه نخستین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و انتشار اخباری مبنی بر احتمال خروج ایران از برخی تعهداتش در چارچوب توافق، بار دیگر اوج گرفت و به بالاترین سطح طی 7 ماه گذشته رسید.

به گزارش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، روز سه‌شنبه 7 مه قیمت دلار در بازار تهران به 15.310 تومان رسید.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه 6 مه به نقل از یک مقام نزدیک به هیئت نظارت بر توافق هسته‌ای (برجام) گزارش داد که ایران قصد دارد «بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای که در چارچوب توافق هسته‌ای متوقف شده بود در واکنش به خروج آمریکا از این توافق و «بدعهدی کشورهای اروپایی در اجرای تعهداتشان» از سر می‌گیرد.

این گزارش به نقل از این مقام مسئول افزود: «برنامه‌های پیش‌بینی‌شده کشورمان در چارچوب بندهای 26 و 27 برجام خواهد بود و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نیست، اما کاهش جزیی و کلی برخی تعهدات در دستور کار قرار می‌گیرد».

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

در همین حال تنش‌ها آمریکا اقدام به اعزام ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» به همراه یک جنگنده بمب‌افکن به منطقه کرده است. واشینگتن می‌گوید این اقدام برای واکنش به حمله احتمالی ایران به نیروها، منافع و متحدان آمریکا است.

آمریکا می‌گوید گزارش‌هایی جدید از تهدیدهای جدی ایران به دست آمده است.