.
.
.

ایران: اعزام ناو آمریکایی به منطقه «جنگ روانی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران، اقدام آمریکا درباره اعزام ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و یک بمب افکن به منطقه را «جنگ روانی» توصیف کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، خسروی سه‌شنبه 6 مه با اشاره به بیانیه جان بولتون مشاور عالی امنیت ملی آمریکا درباره اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن به منطقه، این اقدام را «استفاده ناشیانه از یک رویداد سوخته برای جنگ روانی» توصیف کرد.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران بیانیه جان بولتون را «دارای جنبه خودنمایی» توصیف کرد و مشاور عالی امنیت ملی آمریکا را «فاقد فهم نظامی و امنیتی» خواند.

خسروی گفت: «بعید است فرماندهان و بدنه ارتش آمریکا تمایلی به آزمودن توانمندی‌های اثبات شده نیروهای مسلح ایران داشته باشند».

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه 5 مه گفت که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، اما اقدام به استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و نیرویی از آتش‌بارها در منطقه فرماندهی مرکزی کرده تا به ایران این هشدار را بدهد که هرگونه حمله به منافع ایالات متحده یا متحدانش، با واکنشی شدید مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، بولتون افزود: «این تصمیم در واکنش به نشانه‌ها و هشدارهای نگرانی برانگیز و رو به افزایش گرفته شده است».

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد که واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست، اما به طور کامل آماده پاسخ به هر گونه حمله نیروهای نظامی ایران، سپاه پاسداران یا نمایندگانش است.

پس از آن پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه 6 مه گفت که استقرار ناو هواپیمابر (یو اس اس آبراهام لینکلن) در خاورمیانه «واکنشی به وجود نشانه‌هایی از تهدید جدی از سوی نیروهای نظام ایران» است.

شاناهان در توئیتی نوشت: «از نظام ایران می‌خواهیم دست از تحریک ما بردارد. نظام ایران را مسئول هرگونه حمله به نیروهای آمریکایی یا منافع‌مان می‌دانیم».

او ادامه داد که یکشنبه اجازه حرکت نام «یو اس آبراهام لینکلن» به همراه شماری از جنگنده‌ها را به سوی خاورمیانه صادر کرد.
شاناهان در توئیت خود، جزئیاتی درباره نوع «تهدید» موجود ارائه نداد.