.
.
.

«رقاصی» دختران دبستانی با ترانه «ساسی مانکن» خشم آیت‌الله کعبی را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال رقص در یکی از مدارس دخترانه با ترانه «ساسی مانکن»، آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری ایران، از «ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر» خواست به موضوع «رقاصی» در برخی از مدارس ایران ورود کند و علیه این مدارس و یا دستگاه‌هایی که کوتاهی داشته‌اند اعلام جرم و به دادستانی شکایت کند.

به تازگی، ویدیوهایی از رقص دانش آموزان مدارس مختلف در سطح ایران در فضای مجازی منتشر شد که مورد استقبال و بازنشر قرار گرفت. رقصیدن و آموزش رقص در ایران به خصوص در نظام آموزش و پرورش ممنوع است. در نخستین واکنش رسمی به انتشار این ویدیوها، عضو مجلس خبرگان رهبری، این اتفاق را برنامه‌ای طراحی‌ شده برای تضعیف روحیه معنوی ملت ایران و برای تقویت ناهنجاری‌های اجتماعی و هنجارشکنی و مقابله با فضای ایمان و معنویت توصیف کرد.

عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری، دوشنبه 6 می 2019، در این باره به خبرگزاری فارس گفت: «در آستانه شب اوّل ماه مبارک رمضان هستیم و همه فضای کشور در آستانه ورود به ماه ضیافت الهی به سمت و سوی تقویت ایمان و معنویت و تلاوت قرآن و اقبال به سمت استغفار و خودسازی و همدلی و کمک به محرومین و فقرا حرکت می‌کند.»

او این اتفاق را برنامه‌ای از پیش طراحی ‌شده برای تضعیف روحیه معنوی ملت ایران و برای تقویت ناهنجاری‌های اجتماعی و هنجارشکنی و مقابله با فضای ایمان و معنویت عنوان کرد.

کعبی با بیان اینکه همه نهادهای مسئول، اعم از آموزش و پرورش باید با این هنجارشکنی مقابله کنند، تصریح کرد: «قطعاً پشت پرده این قضایا، همان آرایش جنگ فرهنگی دشمن است و ما در مقابل این هنجارشکنی‌ها نباید بی تفاوت باشیم.»

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ایران، نهادی است که معمولا به این گونه اتفاقات واکنش نشان می دهد، بر همین اساس این عضو مجلس خبرگان رهبری از این نهاد خواست به این موضوع ورود کند و علیه مدارس و یا دستگاه‌هایی که کوتاهی داشته‌اند اعلام جرم و به دادستانی شکایت کند. وی همچنین خواستار ورود قوه قضاییه به این موضوع شد.

کعبی تاکید کرد که مجلس ایران هم باید به این ماجرا ورود کند و با تذکر و سؤال، به گفته وی مقابل چنین ناهنجاری بایستد.

گفتنی است، در ویدیوهای منتشر شده، دانش آموزان با آهنگی که توسط خواننده ای به نام ساسی مانکن خوانده می شود به رقص و شادی می پردازند. آهنگ های این خواننده و فعالیتش در ایران غیرمجاز است اما طرفدارانی به ویژه در بین نوجوانان دارد.

پیش از این هم هفت دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان به دلیل رقص در مراسم رسمی دانشگاه، چند ترم از تحصیل محروم شدند.

یک مورد دیگر از مجازات به دلیل رقص، مائده هژبری بود که جنجال بسیاری به پا کرد. این دختر جوان که ویدیوی رقص هایش را در اینستاگرام منتشر می کرد، توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) بازداشت شد. پس از آن، فیلمی از اعترافات وی در تلوزیون ایران پخش شد که در آن از این کار خود ابراز پشیمانی می کرد. پخش این اعترافات او در صدا و سیما، واکنش نهادهای مختلف داخلی و بین‌المللی را به همراه داشت.