.
.
.

مخالفت ایران با تلاش آمریکا برای قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست تروریستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه 1 مه از تلاش ایالات متحده آمریکا برای قرار دادن «اخوان المسلمین» در فهرست گروه‌های تروریستی انتقاد کرد.

به گزارش خبگرزاری رویترز، ظریف که در حاشیه یک کنفرانس در دوحه پایتخت قطر با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ایالات متحده در وضعیتی نیست که صلاحیت قرار دادن دیگران در فهرست‌های تروریستی داشته باشد. ما هرگونه تلاش آمریکا در این زمینه را محکوم می‌کنیم... ایالات متحده حامی بزرگترین تروریسم در منطقه یعنی اسرائیل است».

ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید سه‌شنبه 30 آوریل اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای قرار دادن گروه اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی اقدام کرده است؛ مساله‌ای که می‌تواند قدیمی‌ترین گروه اسلامگرا در مصر و شماری دیگر از کشورها را در معرض تحریم قرار دهد.

ساره سندرز در ایمیلی برای رسانه‌ها نوشت: «رئیس‌جمهوری با تیم امنیت ملی‌اش و برخی رهبران در منطقه که با او در نگرانی مشترک هستند، مشورت کرده و این اقدام روند تشریفات داخلی خود را طی می‌کند».

شایان ذکر است پیشتر هم برخی گزارش‌ها حکایت از آن داشت که ترامپ به سمت قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی حرکت می‌کند.

روزنامه نیویورک تایمز هم گزارش داده که کاخ سفید اوایل آوریل به مسئولان در بخش امنیت ملی و دیپلمات‌هات‌ها دستور داده تا راهی برای تحریم گروه اخوان المسلمین پس از سفر عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر به آمریکا بیابند.

چنین تصمیمی می‌تواند به اعمال تحریم‌های شدیدی علیه گروه اخوان المسلمین بیانجامد.

به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی را اقدامی منطقی می‌داند و از دولتش خواست این گام را تکمیل کند.

این گزارش افزود که جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا از این تصمیم ترامپ حمایت می‌کنند.