.
.
.

عفو بین‌الملل: دو نوجوان زیر 18 سال به طور مخفیانه در ایران اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بین‌الملل Amnesty International اعلام کرد که مقام‌های قضایی ایران اخیرا به طور مخفیانه، دو نوجوان زیر 18 سال را اعدام کردند؛ اقدامی که نقض صریح قوانین بین‌المللی و حقوق کودک به شمار می‌‎آید.

بنا بر این بیانیه، این دو نوجوان پیش از اعدام در زندان عادل آباد شیراز شلاق زده شدند.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل که سه‌شنبه 30 آوریل منتشر شد آمده است که اعدام «مهدی سهرابی» و «امین صداقت» دو نوجوان زیر 18 سال، روز 25 آوریل صورت گرفت. این دو نوجوان نسبت فامیلی داشتند، هر دوی‌شان در سن 15 سالگی دستگیر شدند و «در محاکمه‌ای ظالمانه» به «چند مورد تجاوز جنسی» محکوم شدند.

بنا بر این بیانیه: «برپایه اطلاعاتی که سازمان عفو بین‌الملل دریافت کرد، دو نوجوان تا مدت زمان کوتاهی پیش از اعدام، خبر نداشتند که به مرگ محکوم شده‌اند. آثار شلاق هم بر بدنشان دیده می‌شود، مساله‌ای که نشان می‌دهد پیش از اعدام شلاق خورده بودند.

خانواده و وکیل مدافع این دو نوجوان در جریان اجرای حکم اعدام قرار نداشتند و از شنیدن خبر، شوکه شدند».

از سویی فیلیپ لوتر مدیر پژوهش‌ها و کسب حمایت‌ها در بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل در این باره گفت: «مقام‌های ایرانی بار دیگر ثابت کردند که به شکل نفرت‌انگیزی آماده اعدام کودکان هستند؛ اقدامی که نادیده گرفتن آشکار قوانین بین‌المللی به شمار می‌آید. به نظر می‌رسد آن‌ها این دو نوجوان را در جریان حکم اعدام صادره از دو سال پیش قرار نداده بودند. در لحظه‌های آخر زندگی‌شان هم آن‌ها را شلاق زدند و سپس محرمانه حکم اعدام را اجرا کردند».

او ادامه داد: «به کار گیری مجازات اعدام علیه افرادی که سن‌شان هنگام ارتکاب جرم زیر 18 سال بود، برپایه قانون بین‌المللی به طور کامل نقض قانین بین‌المللی حقوق بشر است و تعرضی صریح به حقوق کودک به شمار می‌آید. وقت آن رسیده که قانون‌گذاران ایرانی از راه اصلاح قانون مجازات‌ها، اعدام هرکس را که هنگام ارتکاب جرم زیر 15 سال بود، منع کنند».

ایران همچنان یکی از کشورهایی است که در آن اعدام کودک صورت می‌گیرد. از آن‌جایی که ایران عضو توافق‌نامه حقوق کودک و معاهده بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است، به لحاظ قانونی ملزم به معامله با افراد زیر 18 سال به عنوان کودک است و باید عدم اعدام یا حبس ابد آن‌ها را تضمین کند.

مهدی سهرابی و امین صداقت در بخش بازپروری شیراز از سال 2017 به سر می‌بردند اما 24 آوریل به زندان عادل آباد منتقل شدند و در همان روز به خانواده‌هایشان اجازه ملاقات داده شد. اما به آن‌ها گفته نشد که این اقدام‌ها به منظور اعدام‌شان صورت گرفته است.
روز 25 آوریل ناگهان خانواده‌ها تماسی از پزشکی قانونی دریافت کردند که خبر اعدام را به آن‌ها داد و خواستار تحویل جنازه‌هایشان شد.

عفو بین‌الملل تشریفات قانونی منتهی به محکومیت دو نوجوان را «اقدامات ظالمانه و ناقض قوانین دادگستری مربوط به کودکان» توصیف کرد.

سازمان عفو بین‌الملل اعدام 97 نفر را که هنگام ارتکاب جرم زیر 18 سال بودند، میان سال‌هاب 1990 تا 2018 در ایران ثبت کرده بود. همچنان نیز 90 تن از این دست افراد در معرض اعدام هستند.