.
.
.

خامنه‌ای: آرایش دشمن «جنگی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که آرایش «دشمن»، «جنگی» است اما «جنگ نظامی» نیست.

به گزارش رسانه‌های ایران، خامنه‌ای چهارشنبه 1 مه در دیدار با جمعی از فرهنگیان گفت: «امروز دشمن از همه‌ اطراف مشغول تهاجم است. از لحاظ اقتصادی، سیاسی، نفوذ اطلاعاتی و ضربه زدن در فضای مجازی».

او به سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا هم اشاره کرد و افزود که سیاست (سخت‌گیری علیه ایران) «مخصوص این دولت فعلی آمریکا هم نیست. کمک این شخصی که در آمریکا سرِ کار است این است که آمریکا را عریان نشان میدهد. قبلی‌ها همین کارها را با دستکش مخملین انجام می‌دادند اما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا این دستکش را درآورده و همه، آن چدن پنهان در زیر دستکش آمریکایی‌ها را می‌بینند».

او سیاست آمریکا را «تهاجمی» توصیف کرد و افزود: «آحاد مردم و مسئولین باید در مقابل این تهاجم، خود را آماده کنند و در هر زمینه‌ای که مشغول کارند، احساس مسئولیت کنند و وارد میدان شوند».

رهبر ایران به نحوه موضع‌گیری آمریکا و متحدانش در قبال ایران اشاره کرد و گفت: «آرایش دشمن، آرایش جنگی است؛ در میدانهای سیاسی، اقتصادی و فضای مجازی. علی‌الظاهر از لحاظ نظامی، آرایش جنگی ندارند که البته نظامی‌های ما حواسشان جمع است».
او خواستار «اتحاد» مردم ایران برای مقابل با این سیاست شد.

سخنان خامنه‌ای در نخستین روز از اجرای تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت‌های داده شده در زمینه تحریم‌های نفتی ایران ایراد می‌شود.

ماه مه 2018 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور اعلام کرد.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما هفته گذشته ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.