روحانی: شش مسیر برای صادرات نفت داریم که آمریکا از آن خبر ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید که این کشور «شش مسیر» برای صادرات نفت خود دارد که «آمریکایی‌ها اصلا از آن خبر ندارند».

این سخنان در آستانه پایان معافیت‌هایی است که آمریکا به شماری از کشورها در زمینه تحریم نفتی ایران داده است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند که قصد دارند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روحانی سه‌شنبه 30 آوریل در سخنانی در جشنواره قدردانی از کارگران گفت: «نخواهیم گذاشت تصمیم آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اجرایی و عملیاتی شود».

او ادامه داد: «ما نفت را باید صادر کنیم، صادرات ایران که از یک مسیر انجام نمی‌شود، ما شش مسیر دیگر هم داریم که آمریکایی‌ها اصلا خبر ندارند».

رئیس‌جمهوری ایران گفت: «آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده خواهند دید که ما صادرات نفت را ادامه می‌دهیم».

ماه مه 2018 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور اعلام کرد.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود.

توافق isjid که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما هفته گذشته ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید