عراقچی: برجام ماهیت امنیتی دارد؛ اروپا هم باید هزینه حفظ آن را بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با اشاره به این‌که صبر و تحمل ایران در خصوص تبعات ناشی از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) نامحدود نیست، گفت که این توافق ماهیت امنیتی دارد و اروپا هم باید هزینه‌های حفظ آن را بپردازد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این سخنان عراقچی شامگاه یکشنبه 28 آوریل در دیدار با رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمان اتریش و مجلس شورای اسلامی ایران مطرح شد.

در این دیدار، عراقچی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران تاکنون به تعهدات خود در برجام پایبند بوده، داز سیاست‌های اروپا در قبال این اقدام آمریکا انتقاد کرد و گفت: «صبر و تحمل جمهوری اسلامی نامحدود نیست و ما با ارزیابی جامع از شرایط حاضر و بدون برخوردهای احساسی، به زودی واکنش مناسب به اقدامات غیرقانونی آمریکا را اتخاذ خواهیم کرد».

ماه مه 2018 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور اعلام کرد.

این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دیگر کشورهای طرف توافق اما می‌‎گویند خواهان حفظ توافق هسته‌ای هستند. با این وجود تحریم‌های یک جانبه آمریکا فشارهای سهمگینی بر اقتصاد ایران وارد آورده است.

عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ما به اندازه کافی فرصت و زمان برای جبران تبعات خروج آمریکا از برجام ارائه کرده‌ایم و اکنون دیگر زمان عمل فرا رسیده است. ما از مواضع سیاسی اتحادیه اروپا استقبال می‌کنیم، اما حمایت صرفا سیاسی هیچ کمکی به ادامه برجام نمی‌کند».

عراقچی تصریح کرد: «برجام یک توافق اقتصادی نیست و ماهیت امنیتی دارد و اگر برای اروپا اهمیت دارد باید هزینه‌های حفظ آن را هم بدهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید