جهش سه برابری قیمت کاغذ در ایران طی چند ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در ایران، با اشاره به انتقال وظیفه توزیع کاغذ از این اتحادیه که زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است، به وزارت ارشاد، این تغییر را باعث سه برابر شدن قیمت کاغذ طی ماه‌های اخیر اعلام کرد.

طی ماه‌های اخیر که قیمت کاغذ، جهشی ناگهانی پیدا کرد، واردات این کالا برای کاهش قیمت در دستور کار قرار گرفت. اما با توزیع کاغذ توسط وزارت ارشاد که پیش از این چنین نقشی نداشته، به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در ایران، نه تنها قیمت کاهش نیافت بلکه افزایش سه برابری یافت.

حسین میرباقری، رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 29 آوریل، با اشاره به اوضاع نا به سامان کاغذ در بازار در واکنش به چرایی افزایش چشمگیر قیمت کاغذ در بازار آزاد اظهار کرد: «متاسفانه ماه‌ها است که ما مسئولیتی در بازار کاغذ نداریم و اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با 50 سال سابقه فعالیت، از این بازار کنار گذاشته شده است».

وی با بیان اینکه مسئولان مربوطه حتی از اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا برای حضور در جلسات تصمیم‌گیری، دعوت هم نمی‌کنند ادامه داد: «در طول این مدت ما بارها نسبت به عملکرد توزیع کاغذ در بازار هشدار دادیم و تاکید کردیم که این نحوه کار اشتباه است ولی هیچ گوش شنوایی وجود ندارد؛ این در حالی است که ما بارها با مسئولان مختلف نامه‌نگاری و مکاتبه کردیم ولی حتی جواب ما را هم نمی‌دهند».

میرباقری با انتقاد از نحوه توزیع کاغذ و تصمیماتی که توسط وزارت ارشاد گرفته می‌شود گفت: «ما بارها اعتراض کردیم که چرا باید وزارت ارشاد توزیع کاغذ و خرید و فروش آن را بر عهده بگیرد و فروشندگانی که چندین دهه سابقه فعالیت در این حوزه را دارند، کنار بگذارند ولی هیچ جوابی به ما داده نمی‌شود».

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اشاره به سه برابر شدن قیمت کاغذ از زمانی که وزارت ارشاد عهده‌دار توزیع کاغذ در بازار شد و اعضای این اتحادیه کنار گذاشته شدند، افزود: از زمانی که مسئولیت کار به وزارت ارشاد سپرده شد، واردکنندگان ملزم شدند که کاغذ وارداتی خود را به وزارت ارشاد تحویل دهند و این وزارتخانه، کاغذ را تنها میان ناشران توزیع کند ولی علی‌رغم این گفته مسئولان وزارت ارشاد، کاغذ در بازار آزاد با قیمتی معادل سه برابر قیمت قبلی به فروش می‌رسد.

کاغذ به دست ناشران نمی رسد

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا ادامه داد: «حالا سوال اینجاست که چطور کاغذی که با ارز دولتی وارد می‌شود و جزء کالاهای اساسی به شمار می‌رود سر از بازار آزاد درمی‌آورد و با قیمت 550 هزار تومانی به فروش می‌رسد؟ از طرف دیگر بسیاری از ناشران نیز گلایه دارند که کاغذ در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد».

وی با بیان اینکه برخی‌ها نمی‌خواهند این وضعیت اصلاح شود، بیان کرد: «در حالی که وزارت ارشاد می‌گوید کاغذ را فقط به ناشران می‌دهد، کاغذ وارداتی با قیمت آزاد در بازار به وفور وجود دارد. نکته سوال برانگیز آن است که اگر کاغذ در کشور وجود ندارد و قیمت‌ها به دلیل کمبود کاغذ بالا رفته، چطور کاغذ به وفور در بازار آزاد وجود دارد».

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در پایان با بیان اینکه ادامه‌دار بودن این روند، اجازه نمی‌دهد چشم‌انداز خوبی را برای ماه‌های آینده متصور شویم تاکید کرد: اگر تصمیم بر آن شود که ارز دولتی برای واردات کاغذ حذف شود در شرایطی که طی چند ماه آتی، زمان چاپ کتاب‌های درسی، کمک درسی و چاپ دفاتر شروع می‌شود، نمی‌توان چشم انداز خوبی را متصور شد در حالی که به نظر ما این شرایط قابل کنترل است.

به گفته میرباقری، در سال 1397، به دنبال حذف فروشندگان کاغذ، 10 درصد فروشندگان کاغذ در بازار، مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، علی خامنه ای، رهبر ایران، امروز پس از حضور در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران، از وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست به مسئله کاغذ ورود و آن را حل کنند.

در پی حل نشدن بحران گرانی کاغذ، صنف ناشران و تشکل‌های نشر در نامه‌ای خطاب به مسئولان دولتی در اواخر سال 1397، خواستار حل مجدانه بحران کاغذ شدند و از دولت خواستند برای تولید ملی کاغذ اهتمام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید