تکرار تهدید ایران: اگر نفت ما عبور نکند نفت دیگران هم از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایران بار دیگر تهدید خود درباره بستن تنگه هرمز این بار از زبان سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تکرار کرد گفت اگر نفت ایران عبور نکند، نفت دیگران هم از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، باقری یکشنبه 28 آوریل در حاشیه همایش فرماندهان، روسا و مدیران نیروی انتظامی به خبرنگاران گفت: «بارها توسط مقامات گفته شده است که امنیت تنگه هرمز بر عهده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است و ما خواهان امنیت آن و باز بودن آن هستیم».

او ادامه داد: «همان‌طور که نفت و کالاهای سایر کشورها در حال عبور از این تنگه است نفت و کالاهای ما نیز باید از این تنگه عبور کند و مقامات ما گفته‌اند اگر چنانچه قرار است کسی تنگه هرمز را ناامن کند حتماً با آن مواجه می‌شویم».

باقری گفت: «اگر نفت ما عبور نکند، نفت دیگران هم از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران مدعی شد: «ناوها و شناورهای آمریکا در عبور از تنگه هرمز موظف به پاسخگویی به سپاه پاسداران هستند چرا که سپاه مسئول تأمین امنیت تنگه هرمز است و تا دیروز سوالات سپاه را پاسخ دادند و ما نشانی در تغییر در روش جاری آنها در تنگه هرمز نمی بینیم».

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داده است. هنوز مشخص نیست این ادعای رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران درباره تعامل آمریکا با سپاه پاسداران تا چه اندازه صحت دارد. واشینگتن هنوز به این سخنان واکنش نشان نداده است.

هفته گذشته نیز دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دوشنبه، دوم اردیبهشت، تهدید کرد چنانچه جلوی استفاده ایران از تنگه هرمز گرفته شود، سپاه پاسداران این تنگه را خواهد بست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی عربی‌زبان العالم گفت: «تنگه هرمز برپایه قوانین بین‌المللی، گذرگاه دریایی است و چنانچه از به‌کارگیری آن منع شویم، آن را خواهیم بست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید