ایران تهدید به خروج از معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، خروج تهران از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای موسوم به NPT را یکی از گزینه‌های پیش‌رو در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تحریم‌‌های اعمال شده علیه ایران عنوان کرد.

ظریف یکشنبه 28 آوریل در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای ایران گفت: «انتخاب‌های جمهوری اسلامی متعدد است، مقامات کشور در حال بررسی آن هستند، حسب این‌که چگونه اقدام شود انتخاب‌های متعددی است و آن‌چه مطرح کردید، یعنی خروج از NPT یکی از آن‌هاست».

وی درباره اینکه ایران دکترای عبور از تحریم‌ها را دارد، عنوان کرد: «عبور از تحریم‌ها یک دشواری‌هایی دارد، در این مسیر شاید هیچ کشوری به اندازه ایران به دلیل نیاز دارای تجربه نباشد و انشاءالله با استفاده از این تجربیات و با اتکای به مردم میزان فشار این تحریم‌ها به مردم به حداقل خواهد رسید».

محمد جواد ظریف پیشتر در مصاحبه‌ای‌ ابراز عقیده کرده بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست مگر آن‌که «به سوی چنین جنگی کشانده شود».

او همچنین تاکید کرد که ایران خواهان جنگ با آمریکا نیست.

ظریف شامگاه چهارشنبه 25 آوریل در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در مقر هیئت دیپلماتیک ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «به عقید من او (ترامپ) به دنبال جنگ نیست، این بدان معنی نیست که به سوی چنین رویدادی کشانده نشود.

او گفت که احتمالا «تیم ب» متشکل از جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، ترامپ را برای تنش با ایران تشویق کرده باشد.

ظریف گفت: «آن‌هایی که سیاست‌های جاری آمریکا را ترسیم کردند، خواهان راه‌حلی نیستند که بتوان با مذاکره به آن دست یافت. بگذارید به روشنی بگویم که ایران خواهان جنگ نیست اما از دفاع از خود فرار نمی‌کند».

تنش میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر و به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران تشدید شده است.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.
این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما هفته گذشته ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم