نماینده مجلس ایران: با کاهش فروش نفت نمی‌توان به درآمدهای نفتی تکیه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ایران اعلام کرد که چنانچه میزان فروش نفت کاهش یابد، نمی‌توان برای اجرای پروژه ها، به درآمدهای نفتی تکیه کرد و باید روش های دیگر یافت.

دولت آمریکا، به تازگی، رسما اعلام کرد که دیگر معافیت‌های 8 مشتری نفت ایران از تحریم‌ها را تمدید نخواهد کرد. در همین ارتباط، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که واشنگتن با لغو این معافیت‌ها قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر رسانده و این کشور را از درآمد اصلی خود محروم کند.

این تحریم که در نوع خود شدیدترین تحریمی است که تاکنون علیه ایران اعمال شده واکنش‌هایی داشته است. یک نماینده مجلس ایران، اجرای این اقدام آمریکا را عاملی برای معطل شدن اجرای پروژه‌ها در ایران عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 27 آوریل (7 اردیبهشت)، غلامرضا تاجگردون، در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان در شیراز گفت: «چنانچه میزان فروش نفت کاهش یابد نمی توان برای اجرای پروژه ها به درآمدهای نفتی تکیه کرد بنابراین باید از طریق روش های دیگر اقدام کنیم.»

او ترس مدیران بخش خصوصی از مورد بازخواست قرار گرفتن را باعث خودداری آنها از به دست گرفتن پروژه ها دانست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای ایران تصریح کرد: «وقتی همه مجموعه ها از جمله رئیس قوه قضاییه از واگذاری طرح ها به بخش خصوصی حمایت می کنند، انجام ندادن این کار ضعف مدیریت است.»

گفتنی است، با کاهش صادرات نفت ایران، تامین هزینه های جاری نیز یکی از نگرانی های دولت است. طبق بودجه سال 1398، دولت باید از فروش نفت حدود 148 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند و این درآمد، برای دولت ضروری است و اگر نباشد، تبدیل به کسری بودجه می‌شود و دولت ممکن است حتی نتواند حقوق کارمندان یا بازنشستگانش را تامین کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید