رئیس ستاد نماز در ایران: برای در امان ماندن از سیل زلزله و ملخ باید زکات پرداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس ستاد اقامه نماز در ایران، پرداخت زکات را باعث در امان ماندن جامعه از سیل، زلزله و ملخ دانست. وی اعلام کرد که تنها چهار درصد از مردم ایران زکات می‌پردازند.

ایران، به تازگی، درگیر زلزله، سیل و حمله ملخ‌ها با فاصله زمانی کم، شده است. این حوادث، خسارات مالی سنگینی در پی داشت.

کشاورزی، زیرساخت‌های شهری و روستایی، صنعت، تجارت و آثار تاریخی، به ویژه در سیل اخیر آسیب‌های جدی دیدند و 25 استان ایران درگیر آن شدند.

در علت یابی رخ دادن این اتفاقات، رئیس ستاد اقامه نماز در ایران، اهمیت ندادن به پرداخت زکات را دلیل روی دادن سیل، زلزله و حمله ملخ‌ها عنوان کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، جمعه 6 اردیبهشت 1398، محسن قرائتی، در همایش ملی «حوزه انقلابی، حوزه منتظر» در شیراز گفت: «اگر به دنبال بهبود جامعه هستیم باید در کنار قرائت و عمل به قرآن به سمت تفسیر آیات قرآن حرکت کنیم.»

قرائتی، سیاست نظام حاکم در ایران را همچون آیات قرآن دانست و آن را به گفته روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، از واجب‌ترین فرائض عنوان کرد. او اعلام کرد که قرآن نیز بر حفظ نظام اسلامی تاکید چند باره کرده است.

قرائتی با تاکید بر اهمیت پرداخت زکات در جامعه گفت: «برای این که در جامعه شاهد سیل، زلزله و ملخ نباشیم باید به پرداخت زکات در جامعه اهتمام شود.»

او افزود: «تنها چهار درصد از مردم در کشور زکات خود را پرداخت می کنند با این حال زکات پرداختی سال 1397 در کشور افزون بر 400 میلیارد تومان شده است. رئیس ستاد اقامه نماز گفت: تفسیر آیات قرآن در جامعه مغفول مانده است و باید با تغییر نگرش به قرآن نگاهی علمی در کنار نگاه مذهبی به این کتاب مقدس داشته باشیم و تفسیر آن برای همه مردم جذاب باشد.»

به گزارش ایرنا، محسن قرائتی افزود: «آنگونه که شایسته است نتوانسته‌ایم تفسیر آیات قرآن را در کشور دنبال کنیم و اگر به دنبال بهبود جامعه هستیم باید در کنار قرائت و عمل به قرآن به سمت تفسیر آیات قرآن حرکت کنیم.»

گفتنی است، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزير كشور ایران خسارت سیل اخیر را بین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. او گفته بیش از 400 روستا و شهر در ایران درگیر سیل شدند.

از طرف دیگر، بارش شدید باران در هفته‌های گذشته در مناطق مختلف ایران، باعث هجوم چند صد میلیونی ملخ‌ها به برخی مناطق شده است و این حمله اراضی کشاورزان، محصولات تولیدی آن‌ها را نابود کرد.

هجوم ملخ در ایران بی‌سابقه نیست، حمله ملخ‌های مهاجر به ایران، در سال 1392 در شرق استان هرمزگان، سه هزار هکتار مزارع را مورد هجوم قرار داد و همچنین در سال 1395 ملخ‌ها با حمله ناگهانی به مزارع مهاباد باعث خسارت چند هکتاری مزارع کشاورزی شدند. ملخ‌ها 70 هزار اراضی حاجی علی کند و خاتون خاص شهرستان مهاباد را مورد هجوم قرار دادند.

ایران، در چند روز اخیر، با بزرگترین سطح حمله ملخ‌ها مواجه شده که در این میان، اراضی استان هرمزگان با بیشترین میزان هجوم مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید