ترکیه: در تلاشیم جهت ادامه واردات نفت از ایران آمریکا را متقاعد کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت ترکیه جمعه 26 آوریل از تلاش‌ خود برای متقاعد کردن ایالات متحده آمریکا برای موافقت با ادامه واردات نفت از ایران برای پالایشگاه نفت و گاز توپراش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز حامی آکصوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، روز جمعه اعلام کرد کشورش در تلاش است تا ایالات متحده آمریکا را متقاعد سازد به شرکت پالایشگاهی نفت و گاز توپراش، که بزرگترین وارد کننده نفت در ترکیه است، اجازه دهد تا بدون قرار گرفتن در معرض تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران به واردات نفت خام ادامه دهد.

واشینگتن روز دوشنبه گذشته اعلام کرد معافیت‌هایی که سال گذشته برای بعضی از مشتریان نفت ایران از جمله ترکیه در نظر گرفته بود را تمدید نخواهد کرد.

آمریکا از تمامی کشورها خواست از اول ماه مه آینده تمامی خریدهای نفتی خود از ایران را متوقف کنند که در غیر این صورت با تحریم‌هایی از سوی آمریکا مواجه خواهند شد.

ترکیه در حال حاضر با توجه به تصمیم آمریکا تمدید نکردن معافیت‌ها با چالش بزرگی برای یافتن منابع جدید نفت خام با قیمت بسیار ارزان آنگونه که قبلا از ایران دریافت می‌کرد، مواجه است.

این در حالی است که ایران نیز از ابتدای ماه مه آینده با تحریم‌های شدیدتری از سوی آمریکا مواجه خواهد شد.

بنا به داده‌های ارائه شده از سوی وزارت نفت ایران، این کشور مدت‌ها است که نفت خام را با هدف کسب مشتریان نفتی با قیمت‌های ترجیحی به فروش می‌رساند، همچنین ایران برای پشت سر گذاشتن مشکلات صادرات نفت خام خود در مرزها، ترکیه را به عنوان بازاری اساسی و راهگشا برای فروش نفت خام خود یافته است.

وزارت نفت ایران، نفت خام را %15 ارزان‌تر از قیمت‌های بازار به فروش می‌رساند. با این وجود عدم توانایی در فراهم کردن نفت خام با قیمت‌هایی ارزان چالشی است که ترکیه از ماه آینده با آن مواجه خواهد شد، در حالی که قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی به بالاترین سطح خود در 6 ماه گذشته رسیده است.

ترکیه از جمله 8 کشوری است که از ماه نوامبر سال گذشته تا پایان ماه مارس سال جاری مشمول معافیت از تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران بود که برای یک ماه دیگر تمدید شده بود.

هشت کشور وارد کننده نفت خام ایران که مشمول معافیت از تحریم‌های آمریکا شده بودند، عبارتند از ترکیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ایتالیا، یونان و هند که از دوم ماه مه آینده بر اساس تحریم‌های آمریکا از واردات نفت خام ایران منع خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size