پیشنهاد ظریف برای مبادله نازنین زاغری با نگار قدس کنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه 25 آوریل طی سخنانی در نیویورک پیشنهاد داد نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانایی زندانی در ایران، با نگار قدس کنی مبادله شود.

نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی است که در 3 آوریل 2016 هنگام خروج از ایران به مقصد بریتانیا دستگیر شد. او با بنیاد خیریه تامسون رویترز ‏وابسته به شرکت رویترز همکاری دارد.

زاغری پس از دستگیری به کرمان منتقل شده و به گفته همسرش در زندان انفرادی به سر می‌برد و حق دسترسی به وکیل را ندارد.

چند ماه پس از دستگیری، سپاه پاسداران کرمان اطلاعیه‌ای را منتشر و ضمن آن با تأیید خبر بازداشت زاغری، وی را به «همکاری با موسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌های براندازی نرم» متهم و اعلام کرد که وی در توئیتی در زندان کرمان نگهداری می‌شود.

ریچارد رتکلیف، همسر زاغری و بنیاد خیریه رویترز که زاغری برای آن کار می‌کند اتهامات وارده به او را رد کردند. رتکلیف گفت همسرش در هفته‌های اول در انفرادی بوده و تحت فشار مجبور به امضای اعتراف شده‌است.

نگار قدس کنی، شهروند ایرانی مقیم استرالیا، از 16 ژوئن 2017 به اتهام نقض تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران زندانی است و آمریکا خواستار استرداد او شده است.

ظریف همچنین در سخنان خود گفته ایران شش ماه پیش آمادگی خود را برای مبادله زندانیان به آمریکا اعلام کرد اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

وزیر خارجه ایران با تأکید بر این که «اختیار انجام این کار را دارم» گفته بود: «بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم... شش ماه پیش به دولت آمریکا گفتیم آمادگی داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم».

این سخنان ظریف در حالی ایراد می‌شود که هر بار در معرض سوالی درباره زندانیان آمریکایی در ایران قرار می‌گرفت، پاسخ می‌داد که «دستگاه قضایی ایران مستقل است».

در واکنش به سخنان ظریف یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ایمیلی برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «ما از اظهار نظرهای اخیر ظریف در جلسه یک سازمان غیردولتی در نیویورک اطلاع داریم. ایالات متحده بارها خواستار راه‌حل انسانی برای آمریکایی‌های به ناحق زندانی شده در ایران شده است».

وی افزود: «در خصوص مسائل کنسولی از جمله ایرانیانی که برای تخلفات کیفری از قانون تحریم‌های ایالات متحده تعت تعقیب قرار گرفته یا محکوم شده‌اند، رژیم ایران می‌تواند با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی جدیت خود را نشان دهد».

نیویورک تایمز نوشت، پاسخ این مقام رسمی آمریکا مشخص نکرد ایالات متحده با مبادله زندانیان موافق است یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم