ماه گذشته چین خرید نفت از ایران را به میزان 25 درصد کاهش داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که چین در ماه گذشته میلادی یعنی ماه مارس، خرید نفت از ایران را به میزان 25 درصد کاهش داده بود.

بنا بر این گزارش، بر اساس محاسباتی که با استناد به اطلاعات گمرکی صورت گرفته، واردات نفت چین از ایران در ماه مارس، به روزی 541100 بشکه رسیده بود.

چین یکی از کشورهایی است که آمریکا به آن برای ادامه خرید نفت از ایران معافیت داده بود. اکنون آمریکا اعلام کرده که به این معافیت‌ها پایان دادن و کشورهایی که از این معافیت استفاده می‌کردند، باید تا اول ماه مه، به خرید نفت از ایران پایان دهند.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.

این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

بیشترین بازدید موضوعات مهم