ظریف: گمان نمی‌کنم ترامپ به دنبال جنگ با ایران باشد.. ما هم جنگ نمی‌خواهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز عقیده کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست مگر آن‌که «به سوی چنین جنگی کشانده شود».

او همچنین تاکید کرد که ایران خواهان جنگ با آمریکا نیست.

ظریف شامگاه چهارشنبه 25 آوریل در مصاحبه با خبرگزاری رویترز در مقر هیئت دیپلماتیک ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «به عقید من او (ترامپ) به دنبال جنگ نیست، این بدان معنی نیست که به سوی چنین رویدادی کشانده نشود.

او گفت که احتمالا «تیم ب» متشکل از جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، ترامپ را برای تنش با ایران تشویق کرده باشد.

ظریف گفت: «آن‌هایی که سیاست‌های جاری آمریکا را ترسیم کردند، خواهان راه‌حلی نیستند که بتوان با مذاکره به آن دست یافت. بگذارید به روشنی بگویم که ایران خواهان جنگ نیست اما از دفاع از خود فرار نمی‌کند».

ظریف همچنین گفت باز ماندن تنگه هرمز، به سود منافع ملی ایران است؛ سخنی که با اظهارات برخی فرماندهان سپاه پاسداران که تهدید به بستن تنگه هرمز در صورت منع صادرات نفت ایران کردند، در تناقض است. وزیر امور خارجه ایران گفت: «به فروش نفت ادامه خواهیم داد، مشتری‌هایمان را پیدا خواهیم کرد و به استفاده از تنگه هرمز ادامه خواهیم داد».

ظریف افزود: «باز ماندن تنگه هرمز به سود ما و همگان است. اما از اقدامات پیش‌گیرانه در صورت منع‌مان از فروش نفت استفاده خواهیم کرد».

او همچنین سیاست‌های امریکا در قبال ایران را «بسیار خطرناک» توصیف کرد و گفت: «ترامپ خواهان افزایش فشار بر ایران است اما ما تسلیم نمی‌شویم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size