ایران: آماده مبادله زندانیان با آمریکا هستیم.. واشینگتن: تهران جدی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنان روز چهارشنبه 24 آوریل محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره آمادگی برای مبادله زندانیان با آمریکا، واکنش مقام‌های ایالات متحده را در پی داشت که تهران را «جدی» ندانستند.

در پی آن سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که تهران در این زمینه «جدی» است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پنجشنبه 25 آوریل، پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان با آمریکا را تکرار کرد و این اقدام را «جدی و مسبوق به سابقه» عنوان کرد.

عباس موسوی واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف را «شتابزه» عنوان کرد و گفت که «درخواست آمریکایی‌ها برای آزادی یک طرفه زندانیان آمریکایی، نشانه عدم درک درست آنان از مذاکره و توافق است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادامه داد: «اگر اراده‌ای در رژیم آمریکا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران واضح است».

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به روزنامه «نیویورک تایمز» درباره سخنان ظریف در ایمیلی نوشت: «ما از اظهارنظرهای اخیر ظریف در جلسه یک سازمان غیردولتی در نیویورک اطلاع داریم. ایالات متحده بارها خواستار راه‌حل انسانی برای آمریکایی به ناحق زندانی شده در ایران شده است».

وی افزود: «در خصوص مسائل کنسولی از جمله ایرانیانی که برای تخلفات کیفری از قانون تحریم‌های ایالات متحده تعت تعقیب قرار گرفته یا محکوم شده‌اند، رژیم ایران می‌تواند با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی جدیت خود را نشان دهد».

نیویورک تایمز نوشت، پاسخ این مقام رسمی آمریکا مشخص نکرد ایالات متحده با مبادله زندانیان موافق است یا خیر.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در یک سخنرانی در نیویورک گفته بود ایران شش ماه پیش آمادگی خود را برای مبادله زندانیان به آمریکا اعلام کرد اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

وزیر خارجه ایران با تأکید بر این که «اختیار انجام این کار را دارم»، گفته بود: «بیایید هیچ بحثی در این باره نداشته باشیم و به تبادل زندانیان اقدام کنیم... شش ماه پیش به دولت آمریکا گفتیم آمادگی داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم».

این سخنان ظریف در حالی ایراد می‌شود که هر بار در معرض سوالی درباره زندانیان آمریکایی در ایران قرار می‌گرفت، پاسخ می‌داد که «دستگاه قضایی ایران مستقل است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size