مکارم شیرازی: وجه مبادله شده در برخی مسابقات حرام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ناصر مکارم شیرازی با انتقاد از برگزاری برخی مسابقات در ایران، وجهی که شرکت کنندگان برای شرکت در آنها می‌پردازند و درآمدی که برگزارکنندگان به دست می‌آورند را حرام دانست.

مسابقات تلوزیونی در ایران که شرکت در آنها بستگی به پرداخت مبالغی توسط شرکت کنندگان پیش از پذیرش در مسابقه دارد، مورد انتقاد یکی از مراجع تقلید ساکن قم قرار گرفت.

براساس گزارش خبرگزاری ایرنا، ناصر مکارم شیرازی، چهارشنبه 24 آوریل، در مسجد اعظم قم گفت: «بدون این که اسم دستگاهی را ببرم به صورت کلی این مساله را عنوان می‌کنم، اگر دستگاهی سئوال‌هایی مطرح کند و بگوید هر فردی پاسخ آن را بدهد جایزه به او می‌دهیم، آیا این جایزه درست است یا درست نیست؟»

وی افزود: «اگر برگزارکنندگان مسابقه وجه جوایز را از خود بدهند و بخواهند کار خیر انجام دهند، اشکال ندارد که سئوال‌هایی مطرح کنند و افراد را با مسائل مثبت اجتماعی، علمی و اخلاقی آشنا نمایند. اما اگر وجه جوایز را به عناوین مختلف از شرکت کنندگان دریافت کنند، همانگونه که برخی دستگاه ها این کار را می کنند، نوعی بخت آزمایی و قمار است، تمام آقایان بر این مساله معتقد هستند ولی من با صراحت بیشتری می گویم.»

مکارم شیرازی، 95 درصد این وجه که از سوی شرکت کنندگان تامین شده را سهم برگزارکننده مسابقه دانست که فقط پنج درصد آن به اهداء جایزه تعلق می‌گیرد و هر دوی این پول را حرام عنوان کرد. وی برگزارکنندگان این مسابقات را به صاحبان قمارخانه‌ها تشبیه کرد که پول بی دردسری می‌گیرند و شرکت کنندگان نیز برنده یا بازنده می‌شوند.

وی با تاکید بر این که در کشور اسلامی نباید شاهد اینگونه مسائل باشیم، بیان کرد: «می‌گویند به این پول نیاز دارند و از نظر مالی در مضیقه هستند، ولی باید بدانند که مال حرام برکت ندارد، در راه بد مصرف می‌شود و خیری در آن نیست.»

مکارم شیرازی با بیان اینکه اگر وجه جوایز از سوی برگزارکننده تامین شود خوب است، تاکید کرد: «باید تلاش کنیم کمبودها را از راه‌های مشروع جبران کنیم و نه از راه غیرمشروع. انسان باید مرز بین حلال و حرام را به هم نزند و خط قرمزها را نشکند».

وی تصریح کرد: «متاسفانه این مساله راه درآمدی برای برخی افراد شده که نمی‌خواهند پولی خرج کنند، ولی می‌خواهند درآمد هنگفت داشته باشند».

علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز پیش از این، از برخی مسابقات تلوزیونی انتقاد کرده بود. خامنه‌ای در این باره گفت: «شخصی تماس می‌گیرد و به‌ خاطر هیچی، به او جایزه می‌دهند! یک روز من دیدم در یک برنامه‌ی تلویزیونی پنج میلیون تومان به یک نفر جایزه دادند، برای این‌که به چند سؤال جواب داد! این سرگرمى خیلی جالبی نیست. پنج میلیون تومان، تقریباً حقوق دو سه سال یک کارمند متوسط است (سال 83). ممکن است بگویند این‌ کار ترویج علم است. ترویج علم را از یک راه بهتر انجام دهید. این راه ضرر دارد. عده‌ای که این‌گونه مسابقات را نگاه می‌کنند، بی‌منطقی به ذهن‌شان می‌آید و از این بی‌منطقی سوءاستفاده می‌کنند. این کار منطقی ندارد که مثلاً بنده بدانم انجیل عربی است یا یونانی است یا لاتینی است. بعد بگویند حالا که شما دانستید، این پانصد هزار تومان یا فلان مبلغ مال شما! این کار معنی ندارد. بنابراین، مقوله‌ی سرگرمی و تفریح، لزومش یک مسأله است؛ با برنامه‌ریزی بودن آن یک مسأله است؛ بامحتوا بودنش یک مسأله است؛ پرهیز از جهات منفی هم در آن یک مسأله است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید