شرط‌های روحانی برای مذاکره با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران چهارشنبه 24 آوریل براز مذاکره با ایالات متحده آمریکا شرط گذاشت که «برداشتن همه فشارها» یکی از این شرط‌ها است.

به گزارش رسانه‌ها، روحانی در جلسه هیئت دولت ایران، درباره مذاکره با آمریکا گفت: « مذاکره در صورتی میسر است که همه فشارها برداشته شود و از اقدامات غیرقانونی خود عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد».

حسن روحانی با باین این‌که «ما همواره مرد مذاکره و دیپلماسی بوده همانطوری که مرد جنگ و دفاع هستیم»، «خواسته فرد چاقوکشی که به زور و به دروغ به دنبال مذاکره است» را غیر قابل قبول خواند.

او درباره «آمادگی آمریکا برای مذاکره» گفت: «اصلاً چنین نیست که برخی تبلیغ می‌کنند طرف آمریکایی، برای مذاکره آمادگی دارد، آمریکا اصلاً برای مذاکره آمادگی ندارد و اعمالی که انجام می‌دهد برای شکست ملت ایران است و قصد دارد، دومرتبه به ایران بازگردد».

این سخنان روحانی به دنبال تشدید فشارهای آمریکا علیه ایران ایراد می‌شود؛ فشارهایی که به گفته مقام‌های آمریکایی، به دنبال تغییر سیاست‌های تهران است.

در آخرین اقدام، روز دوشنبه 22 آوریل آمریکا اعلام کرد که معافیت‌‎های داده شده به شماری از کشورهای برای ادامه خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند. مسئولان آمریکایی می‌گویند که به دنبال رساندن صادرات نفت ایران به صفر هستند.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.

این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

علاوه بر این تحریم‌ها، آمریکا حدود دو هفته پیش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داد. این نخستین بار است که آمریکا سازمان نظامی رسمی یک کشور را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید