خامنه‌ای: هر چقدر اراده کنیم نفت می‌فروشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که «دشمنی آمریکایی‌ها بی جواب نخواهد ماند» افزود که ایران هر قدری که نیاز داشته باشد و اراده کند، می‌تواند نفت صادر کند.

به گزارش روز چهارشنبه 24 آوریل، پایگاه اطلاع رسانی دفتر خامنه‌ای گزارش داد که او در دیدار با جمعی از کارگران به مناسبت هفته کار و کارگر، با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در پایان دادن به معافیت‌های تحریم نفتی ایران گفت: «تلاش آن‌ها به جایی نمی رسد. ما آن‌قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم».

روز دوشنبه 22 آوریل آمریکا اعلام کرد که معافیت‌‎های داده شده به شماری از کشورهای برای ادامه خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند. مسئولان آمریکایی می‌گویند که به دنبال رساندن صادرات نفت ایران به صفر هستند.

بسیاری از گزارش‌ها و شاخص‌ها از کاهش شدید صادرات نفت ایران در نتیجه تحریم‌های آمریکا حکایت دارد.

خامنه‌ای در سخنرانی خود افزود: «آمریکایی‌ها به خیال خودشان راه را مسدود کرده‌اند، اما ملت فعال و مسئولین بیدار اگر دامن همت به کمر بزنند بسیاری از بن‌بست‌ها را باز خواهند کرد».

او تاکید کرد: «همچنین آمریکایی ها بدانند این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند و پاسخ این دشمنی را خواهند گرفت. ملت ایران ملتی نیست که در مقابل دشمنی آن‌ها ساکت بنشیند».

او گفت: «ثالثاً هرچه ما کمتر وابسته به این شکل از فروش نفت باشیم، قدر میدانیم و این برای ما بهتر است».

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.

این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

علاوه بر این تحریم‌ها، آمریکا حدود دو هفته پیش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار داد. این نخستین بار است که آمریکا سازمان نظامی رسمی یک کشور را در فهرست تروریستی قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size