مصوبات مجلس ایران در تقابل با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجلس شورای اسلامی ایران در نشسته علنی سه‌شنبه 23 آوریل خود، دولت را موظف به اقدام متقابل با قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نمایندگان مجلس با 173 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 11 ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در مصوبه‌ای مقرر کردند فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیروها و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرمانداری تروریست اعلام شوند.

بنا بر این گزارش، نمایندگان همچنین در مصوبه‌ای دستگاه‌های اطلاعاتی را مکلف به اعلام فهرست فرماندهان سنتکام برای تعقیب قضائی کردند.
در مصوبه‌ای دیگر، مجلس شورای اسلامی، دولت ایران را نیز نموظف به اقدامات متقابل و قاطع با آمریکا کردند تا آمریکایی‌ها نتوانند از هر گونه توان و امکانات علیه منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند».

همچنین دولت موظف به اقدام حقوقی علیه آمریکا در مراجع بین‌المللی برای بی اثر کردن این اقدام آمریکا شد.

بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی «کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو از تصمیم و اقدامات ایالات متحده آمریکا تبعیت می‌کنند و از ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خودداری کنند، مجرم محسوب شده و مستوجب مجازات تعزیری درجه 5تا 8قانون مجازات اسلامی می‌شوند».

همچنین با 176 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در مجلس، وزارت خارجه موظف شد که برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش کند.

بنا بر این مصوبه، وزارت اطلاعات ایران هم مکلف شد که اسامی کسانی که در تصمیم آمریکا مبنی بر تروریست نامیدن سپاه مشارکت داشتند را به قوه قضائیه معرفی کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا 8 آوریل «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.

سپاه پاسداران نخستین نیروی نظامی رسمی یک کشور است که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد.

در بیانیه‌ای که ترامپ در این باره منتشر کرد، آمده است: «امروز، من رسما برنامه دولتم برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نیروی قدس را، ذیل بخش 219 قانون مهاجرت و امنیت، به عنوان سازمانی تروریستی اعلام می‌کنم».

پس از این اعلام ترامپ، پومپئو ضمن هشدار به تمامی «شرکت‌ها و بانک‌های جهان» از آن‌ها خواست تا از هر گونه تعامل با سپاه پاسداران ایران، خودداری کنند.

او در کنفرانسی خبری در واشینگتن ضمن اشاره به این‌که رژیم ایران نه تنها از تروریسم حمایت می‌کند بلکه خود به نفسه در فعالیت‌های تروریستی نقش دارد، گفت: «شرکت‌ها و بانک‌ها در سرتاسر جهان مسئولیتی آشکار داشته و موظف هستند که از بابت کلیه موسسه‌هایی که با آنها در تعامل مالی هستند، مطمئن شوند که مبادا رابطه‌ای مادی با سپاه پاسداران ایران داشته باشند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید