سپاه و هلال احمر از سعید قاسمی شکایت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی جدید قوه قضاییه با اشاره به اظهارات اخیر سعید قاسمی، فرمانده سابق سپاه، درباره حضور نیروهای سپاه در لباس هلال احمر برای آموزش نظامی، از احضار شدن وی به دادگاه خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی، در اولین نشست خبری خود، سه شنبه 23 آوریل 2019، در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات سعید قاسمی مبنی بر انجام کارهای نظامی در جنگ بوسنی با لباس هلال احمر و اینکه در خصوص اظهارات او هلال احمر و سپاه شکایت کرده‌اند، گفت: «در این ارتباط، علیه ایشان شکایت شده و به بازپرسی ارجاع شده است و در مرحله رسیدگی است. ایشان احضار شده است.»

وی اعلام کرد که تحقیقات بدون اغماض و با قاطعیت انجام می‌شود و با توجه به اینکه شاکی وجود دارد، دیگر ضرورت حضور مدعی‌العموم وجود ندارد.

اظهارات جنجالی قاسمی طی یک مصاحبه با یک برنامه اینترنتی بیان شد. وی، حضور سپاهیان با لباس هلال احمر در بوسنی جنگ زده را به منظور آموزش دادن نظامی عنوان کرد.

وی در تایید صحت سخنانش توضیح داد که این موضوع را آمریکایی‌ها در کتاب‌هایشان نوشته‌اند و مدارکی در این زمینه دارند.

قاسمی با اشاره به حضور القاعده در این باره گفت: «القاعده‌ای‌ها، بعد از حضور، استیل ما را گرفته بودند، از سربند و پرچم گرفته تا شکل گردان‌ها و... همان استیل ما را آنها در آنجا به اجرا درآوردند. مجاهدین از سر تا سر دنیا به آنجا آمدند و یک اتفاق جدید رقم خورد. یگان‌های جهادی مسلمان در آنجا تشکیل شد. این چیزی که در سوریه اتفاق افتاد، قبل از آن در بوسنی اتفاق افتاده بود.»

نخستین واکنش جدی به این سخنان سعید قاسمی، را هلال احمر ایران نشان داد و این گفته ها را تکذیب کرد. هلال احمر طی بیانیه ای،ضمن نادرست خواندن این سخنان، اعلام کرد که با توجه به اقرار سعید قاسمی مبنی بر استفاده از لباس این سازمان به عنوان پوشش، از او شکایت می‌کند.

پس از آن که هلال احمر، سعید قاسمی را تهدید به شکایت قضایی کرد، وی بار دیگر بر گفته‌های خود تأکید کرده و در توئیتر خود نوشت: «به چشم دیدیم در لباس سازمان ملل جاسوسی می‌کنن. از ملت هایی که نمی‌جنگند و عنان‌شان را به دست غربی‌ها می‌دهند، حالا تعجب می کنم که بر ما خرده می گیرند، چرا با لباس هلال‌احمر به نجات مستضعفین رفتید؟ مگر نه اینکه معنی پوشیدن این لباس یعنی نجات مسلمین و هر بنی‌بشری که تحت آسیب ظالم است؟»

از سوی دیگر، سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران نیز سخنان سعید قاسمی را تکذیب کرد.

اما حسین الله‌کرم، عضو سابق سپاه پاسداران، ضمن دفاع از سخنان سعید قاسمی درباره اظهارات وی گفت: «من نکته ایشان را دیدم، او نگفت که ما با لباس هلال احمر یا از طریق هلال احمر در بوسنی بودیم. او با استفاده از این تعبیر می‌خواست بگوید که ما آنجا امدادگر بودیم، چون امداد و کمک رسانی شاخصه و ویژگی هلال احمر است؛ بنابراین، فعالان این حوزه امدادگر محسوب می‌شوند.»

وی درباره ادعای ارتباط خوب نیرو‌های ایرانی حاضر در جنگ بوسنی با نیرو‌های القاعده اظهار کرد: «القاعده لایه‌های مختلفی دارد؛ لایه‌ای که شامل نیرو‌های بوسنی و هرزگوین بود، آن‌ها به نحوی با ما ارتباط داشتند؛ هر چند گاهی از این‌ها وقتی در مقر‌های القاعده آموزش می‌دیدند، به هنگام تحویل اسلحه خود، بنا به دلایلی آنجا را ترک می‌کردند و به سمت ما می‌آمدند. ارتباط با القاعده عمدتا در این لایه‌ها بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید