رضا خندان: حکم 33 سال حبس نسرین ستوده قطعی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محکومیت نسرین ستوده، وکیل دادگستری، به 33 سال حبس و تحمل 148 ضربه شلاق به دلیل اتمام مهلت اعتراض به حکم صادر شده، قطعی شد.

نسرین ستوده وکیل دادگستری و برنده جایزه ساخاروف است که روز چهارشنبه 13 ژوثن 2018 (23 خرداد 1397)، با حکم جلب، بازداشت شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، سه‌شنبه 23 آوریل، درباره حکم حبس همسرش به خبرگزاری ایرنا گفت: «طبق قانون، 20 روز از تاریخ ابلاغ رای، همسرم برای اعتراض به حکم دادگاه، مهلت داشت که اکنون 40 روز از این تاریخ می‌گذرد و در اعتراض به روند تشکیل این پرونده و فرایند رسیدگی در دادسرا و دادگاه، اعتراضی به حکم نشد.»

وی، عدم اعتراض دادستانی به حکم صادر شده به عنوان مدعی العموم و شاکی در این پرونده را باعث قطعی شدن خودکار رای صادر شده اعلام کرد.

خندان درباره پرونده قبلی نسرین ستوده که به پنج سال حبس محکوم شده است نیز توضیح داد: «شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر، شنبه 9 آوریل 2019 (20 فروردین 1398) را برای رسیدگی به این پرونده تعیین کرده بود که دادگاه تشکیل نشد. به دلیل آنچه فوت یکی از بستگان قاضی اعلام شد.»

همسر نسرین ستوده از تعیین دهم اردیبهشت ماه برای رسیدگی به این پرونده خبر داده و افزود: «البته همسرم اعلام کرده در اعتراض به روند رسیدگی به این پرونده، در دادگاه حضور نمی‌یابد.»

ستوده، اوت 2010 (شهریور 1389) نیز بازداشت و به 11 سال حبس، 20 سال محرومیت از وکالت و 20 سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت کاهش یافت. این وکیل دادگستری در نهایت پس از سپری کردن سه سال حبس در سال 1392 آزاد شد.

او در چهارشنبه 13 ژوثن 2018 (23 خرداد سال 1397)، به خاطر صدور حکم غیابی پنج سال حبس، مجدداً بازداشت شد و هم اکنون در زندان به سر می برد. وی چندی پیش از رئیس و معاون زندان اوین به خاطر ممنوع الملاقات کردنش به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرد که پس از این شکایت، دستور ممنوع الملاقاتی او لغو شد.

روز سه‌شنبه 12 فوریه 2019، (23بهمن 1397) نیز قرار بود طبق اعلام قبلی شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر، جلسه رسیدگی به پرونده ستوده در ارتباط با محکومیت به پنج سال حبس برگزار شود اما جلسه دادگاه برگزار نشد و به تاریخ دیگری که هنوز اعلام نشده است، موکول شد. ستوده همچنین به خاطر پیدا شدن قیچی در لوازم شخصی اش، با دستور رئیس زندان اوین، سه هفته ممنوع الملاقات شد.

او به تازگی در حکمی که از سوی شعبه 28 دادگاه انقلاب صادر شده، به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در کانون مدافعان حقوق بشر، لگام (لغو گام به گام اعدام) و شورای ملی صلح، تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی، اخلال در نظم و آسایش عمومی و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی جمعاً به 33 سال حبس و تحمل 148 ضربه شلاق محکوم شده که طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد اجرا می شود.

گفتنی است، نسرین ستوده در سال 1995 در آزمون کانون وکلا شرکت کرد اما به اتهام اقدام علیه امنیت، اجازه دریافت پروانه وکالت به وی داده نشد، تا اینکه در سال 2003 موفق به دریافت پروانه وکالت شد و بلافاصله به گروه شیرین عبادی موسوم به کانون مدافعان حقوق بشر پیوست و به فعالیت‌های رایگان حقوق بشری و پذیرفتن وکالت محکومان امنیتی پرداخت. وی مبالغی را که توسط محکومان امنیتی به وی داده می‌شد رد می‌کرد. در دوره «دوم خرداد» نیز او مقاله‌نویس روزنامه‌های منتقد حکومت بود. در زمان قتل‌های زنجیره‌ای نیز دست به تهیه جزوه‌ای با موضوع مجرمین سیاسی زد.

ستوده، در سال 2006 برای دفاع از حقوق زنان، به کمپین یک میلیون امضاء پیوست.

او مدتی نیز به انجمن حمایت از حقوق کودکان پیوست و در آن‌جا به مدت دو سال، عضو هیئت مدیره این انجمن بود.

در سال 2008 نیز به پاس فعالیت‌هایش، جایزه حقوق بشر به وی اهدا شد که هنگام خروج از کشور برای دریافت این جایزه، ممنوع الخروج شد.

ستوده، ضمن قبول وکالت محکومان سیاسی در اعتراضات سال 2009 (1388)، حضور و نقش فعالی داشت. وی یکی از اعضای گروه مادران عزادار پارک لاله نیز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم