پیشنهاد ثبت «طولانی‌ترین سیل‌بند شنی» به دست مردم عرب اهواز به گینس ارائه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استاد یکی از دانشگاه‌های آمریکا از کتاب رکوردهای گینس خواست، تلاش مردم اهواز و شهرهای پیرامون برای مهار سیلاب را تحت عنوان «طولانی ترین سیل بند شنی» در فهرست خود ثبت کند.

عقیل دغاقله، استاد دانشگاه راتگرز نیوجرسی آمریکا درخواستی را در وبگاه‌ رکوردهای گینس ثبت کرد که براساس آن عنوان ساخت «طولانی ترین سیل بند شنی» با دست‌های خالی و بدون تجهیزآلات مکانیکی به مردم عرب حمیدیه اهواز ثبت شود.

این استاد دانشگاه تصویری از درخواست ارائه شده را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد و در ذیل آن نوشت: «در روزهایی که سیل جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کرد، مردم بومی اهواز در شهر حمیدیه در اقدامی بی‌سابقه بیش از 15 کیلومتر سیل‌بند شنی را با دست خالی و بدون تجهیزآلات میکانیکی احداث کردند.»

او این اقدام خود را در راستای ارج نهادن به تلاش‌های مردم سیل‌زده توصیف کرد و نوشت: «هر گونه که فکر می‌کردم چگونه می‌توان این اقدام را ارج نهاد، چیزی به ذهنم نرسید. تا آنکه چند روز پیش تعدادی از دوستان پیشنهاد دادند تا پروپازال «طولانی‌ترین سیل‌بند شنی دست ساز» را در وبسایت رکوردهای جهانی گینس ثبت کنیم.»

دغاقله در تحلیل جامعه‌شناختی اقدام مردم محلی به ساخت این سیل‌بند، گفت: «احداث این سیل‌بند شنی تنها از طریق نوعی همبستگی بومی (indigenous) که ریشه در بافت اجتماعی و شرایط تاریخی این مردم دارد ممکن شد. در احداث این سیل بند همه آمدند: کودک ، جوان، پیر، زن، مرد و معلول. همه آمدند و 15 کیلومتر سیل بند را با گونی‌های شنی که خود ساخته بودند برفراشتند...برای حفظ سیل‌بند، گاهی مردم مجبور شدند در برابر فشار آب، زنجیره انسانی شکل دهند و برخی پای خود را با چفیه‌های‌شان بستند تا در کنار هم بایستند.»

در اثر جاری شدن سیل در اهواز و شهرهای پیرامون تا کنون علاوه بر چند صد روستا، 8 شهر به طور کامل تخلیه شده و به دستور استانداری خوزستان بخش‌هایی از غرب اهواز نیز تخلیه شد. براساس آمارهای رسمی در ایران تا کنون بیش از نیم میلیون نفر از ساکنان محلی اهواز و شهرها و روستاهای پیرامون آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size