روحانی: وجود خشکسالی در ایران توسط دشمنان القا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، یکی از نقشه‌های دشمنان به ویژه اسرائیل و آمریکا را القای وجود پدیده خشکسالی در ایران و عدم امکان زیست در بسیاری از نقاط آن عنوان کرد.

رئیس جمهوری ایران، امروز برای بازدید از مناطق سیل‌زده به چند استان سفر کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، شنبه 20 آوریل، حسن روحانی، در نشست مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: «سال‌هاست که دشمنان با تبلیغات گسترده از مساله گرد و غبار و خشک شدن تالاب‌ها به نفع خود سوءاستفاده می‌کنند».

وی، تلاش دشمنان را در راستای ناامید کردن مردم دانست که در بهار امسال، با قدرت خداوند، ضربه‌ای اساسی بر این تفکرات دشمنان زده شد.

روحانی، اینگونه سخنان از سوی دشمنان را ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مردم عنوان کرده و گفت: «البته بارش‌های خوب باران در فروردین ماه امسال به معنای رفع مشکلات اقلیمی و شروع دوره ترسالی نیست».

گفتنی است، با توجه به میزان منابع آب و سرانهٔ مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد.

این گروه شامل کشورهای است که در سال 2025 با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که حتی با بالاترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان، آب کافی در اختیار نخواهند داشت. حدود 25 درصد مردم جهان از جمله ایران در این گروه قرار دارند.

بر اساس شاخص فالکن مارک که بحران آب را بر اساس مقدار سرانه منابع آب تجدیدپذیر سالانه در هر کشور، ارزیابی می‌کند،کشور ایران، در آستانه قرار گرفتن در بحران آبی است. با توجه به اینکه در دهه 1380 و 1390، حدود 69 درصد از کل آب تجدیدپذیر سالیانه مورد استفاده قرار گرفته، بر اساس شاخص سازمان ملل، ایران نیز اکنون در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد.

همچنان، بر اساس شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب، ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد. بنا بر شاخص‌های ذکر شده، ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال 2025 باید بتواند 112 درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم