«آبادان، خرمشهر و شادگان» وضعیت فوق العاده گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مناطق جنوبی ایران به‌ویژه در شهرها و روستاهای نزدیک اهواز هنوز درگیر بحران سیل است و در حالی که این حادثه نیم میلیون نفر را آواره کرده و بیش از 250 روستا و تعدادی شهر در اثر آن تخلیه شدند، امروز جمعه 30 فروردین 1398، سه شهر آبادان (عبادان)، خرمشهر (محمره) و شادگان (فلاحیه) در این استان، وضعیت فوق العاده به خود گرفتند. سرپرست فرمانداری خرمشهر در این باره گفت: «استانداری خوزستان، به دلیل وقوع مد اکبر در آبادان، خرمشهر و شادگان و آبگرفتگی در این مناطق، حالت فوق العاده اعلام کرده است.»

کوروش مودت در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که با توجه به اینکه از روز شنبه تا سه شنبه آینده احتمال بالا آمدن آب و مد اکبر وجود دارد، به همین دلیل، حجم آب، در شط العرب و کارون افزایش خواهد یافت، زیرا شدت مد (بازگشت آب از دریا به درون رودخانه و نهرها) در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، بیشتر از مد‌های عادی است که به مد اکبر معروف است.

مودت، سیل‌بند‌های روستا‌های غرب کارون را در وضعیت مناسبی دانست.

گفتنی است، 13 روستای غرب کارون در حوزه شهرستان «خرمشهر»، به دلیل اسکان در ساحل رودخانه کارون، جزء مناطق پرخطر هستند.

سیل اخیر که مردم نام سیل تحمیلی بر آن گذاشته‌اند، به اعتقاد برخی، حاصل سوءمدیریت در رهاسازی آب از پشت سدها بود. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، هدایت الله خادمی، نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس، با اشاره به اینکه «سیل اخیر، آسیب جدی به خوزستان وارد کرده» است، گفت: «در اهواز ما بیشتر با مشکل فاضلاب روبه رو هستیم. تقریباً بیشتر نقاط جنوب غرب خوزستان با سیل درگیر هستند. متأسفانه اهواز دارای سیستم فاضلاب مناسب نبوده و فاضلاب به داخل رودخانه می‌ریخت و اکنون با بالا آمدن آب، در حال پس زدن به داخل شهر است.»

خسارت سیل از جنگ هشت ساله بیشتر است

وی افزود: «سیل، آسیب جدی وارد کرده است. می‌توان گفت خسارت مالی که سیل به استان وارد کرده است از جنگ هشت ساله نیز بیشتر است. سیل کشاورزی و دامداری استان را تعطیل کرد و مزارع و دام‌ها را از بین برده است.»

خادمی تصریح کرد: «خسارت وارده به استان واقعاً جدی است و تقریباً می‌توان گفت که دوستان بی جهت غافل گیر شدند، چرا که هواشناسی از چند ماه پیش چنین بارش‌هایی را پیش بینی کرده بود. باید آب پشت سدها بهتر مدیریت می‌شد. انتظار داریم دولت کمک ویژه‌ای به مردم سیل زده کند و امیدواریم این مردمان فراموش نشوند چرا که مردم استان هر چه که داشتند از دست داده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید