نماینده مجلس ایران: حضور نظامیان خارجی بی‌حرمتی به مرزها و نقض قانون اساسی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس ایران بدون آنکه از حشد شعبی و حزب‌الله لبنان نامی ببرد، حضور آنها «حتی برای امدادرسانی» در این کشور باشد را غیرقابل قبول، بی‌حرمتی به مرزها و نقض قانون اساسی دانست.

بهرام پارسایی در صفحه توئیترش نوشت: «مرزهای کشور، حرمت دارد و عبور نیروی نظامی خارجی از آن، حتى براى امدادرسانی قابل قبول نیست. اگر با ماهیت نظامی در کشور مستقر شوند نقض اصل146 ق.اساسی است و اگر بخواهند در قالب همکاری دو کشور عمل کنند، طبق اصل 125 ق.اساسی،بايد توافقنامه آن بعداز تصویب مجلس،با امضاى رئیس‌جمهور اجرا گردد.»

Advertisement

پارسایی به همراه این توئیت تصویری از این دو ماده از قانون اساسی ایران را منتشر کرد. در اصل 146 قانون اساسی ایران آمده است که « استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده‏های صلح‏آمیز باشد ممنوع است.» براساس اصل 125 نیز « امضاي عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، موافقتنامه ها و قراردادهاي دولت ايران با ساير دولتها و همچنين امضاي پيمانهاي مربوط به اتحاديه‌هاي بين المللی پس از تصويب مجلس شوراي اسلامي با رئيس جمهور يا نماينده قانوني او است.»

در روزهای گذشته ویدئوهای متعددی از حضور نیروهای حشد الشعبی، حرکة النجباء و حزب‌الله لبنان در اهواز منتشر شد. حضور نیروهای خارجی در ایران و به ویژه در مناطق سیل‌زده در اهواز، موجی از نگرانی‌ها را به وجود آورده است، به ویژه آنکه پیش از این موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران، گفته بود: « اگر ما انقلاب را یاری نکنیم، حشدالشعبی عراقی، فاطمیون افغانی، زینبیون پاکستانی و حوثی‌های یمنی خواهند آمد و انقلاب را یاری خواهند کرد»

فعالان اجتماعی عرب بیم آن دارند که این نیروها با هدف سرکوب اعتراضات احتمالی در اهواز مستقر شده باشند.

این نیروهای شبه‌نظامی اما تأکید می‌کنند که تنها برای امدارسانی به ایران آمده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید