یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران وجود ارتباط با القاعده را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین الله کرم از فرماندهان سپاه پاسداران وجود ارتباط میان این نیروی نظامی و القاعده ا تایید کرد؛ سخنانی که پس از انتشار سخنان سعید قاسمی از دیگر فرماندهان دیگر سپاه پاسداران مطرح می‌شود که به همکاری با القاعده اذعان کرده بود.

حسین الله کرم که فرماندهی گروهی با نام «انصار حزب‌الله» را هم بر عهده دارد، مصاحبه با «نامه نیوز» به سخنان سعید قاسمی درباره استفاده از هلال احمر به عنوان پوششی برای کار نظامی اشاره کرد و گفت: «من نکته ایشان را دیدم، او نگفت که ما با لباس هلال احمر یا از طریق هلال احمر در بوسنی بودیم. در واقع او با استفاده از این تعبیر می خواست بگوید «ما آنجا امدادگر بودیم» چون امداد و کمک رسانی شاخصه و ویژگی هلال احمر است بنابراین فعالان این حوزه امدادگر محسوب می شوند».

سعید قاسمی در مصاحبه با برنامه «رو در رو» در پاسخ به سوال مجری که در جنگ بوسنی، چه وظیفه‌ای بر عهده داشتند؟ گفت: «ما هلال احمری‌هایی بودیم که برای آموزش نظامی نیروهای مجاهدین رفته بودیم».

پس از انتشار ویدیوی این اظهارات جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد از سعید قاسمی به خاطر اظهاراتش درباره «سوءاستفاده از این نهاد» برای مقاصد نظامی در جنگ بوسنی شکایت می‌کند.

ارتباط به القاعده

درباره ارتباط با القاعده هم الله کرم به «نامه نیوز» گفت: «القاعده لایه های مختلفی دارد، لایه ای که شامل نیروهای بوسنی و هرزگوین بود، آنها به نحوی با ما ارتباط داشتند، هرچند گاهی از این‌ها وقتی در مقرهای القاعده آموزش می‌دیدند وقتی اسلحه خود را تحویل می‌گرفتند بنا به دلایلی آنجا را ترک می‌کردند و به سمت ما می آمدند. ارتباط با القاعده عمدتا در این لایه‌ها بود».

سعید قاسمی در مصاحبه خود به همکاری سپاه پاسداران با القاعده اشاره کرده و گفته بود: «در بوسنی قلب اروپا اتفاقاتی افتاد که حضور ما و سپس القاعده بود. یک مدت القاعده‌ای‌ها استیل ما را گرفته بودند؛ از سربند و پرچم گرفته تا گردان (مثلا) حمزه سید الشهدا».

او افزود: «شاهد آن بودیم که مجاهدین و آزاده‌ها از سراسر دنیا آمده بودند. آن‌جا اتفاق جدیدی رقم خورد. یعنی تشکیل یگان‌های جهادی مسلمان. آن‌چیزی که در 5-6 سال اخیر در سوریه اتفاق افتاد، آن موقع در بوسنی اتفاق افتاد. یعنی بچه‌های حزب‌الهی‌هایی که به امام (خمینی) ارادت داشتند آمدند، از آلمان آمدند، از فرانسه آمدند و از جاهای دیگر آمدند».

اتهام‌های زیادی علیه سپاه پاسداران ایران در ارتباط با همکاری با القاعده مطرح است که همواره ایران آن را رد کرده است. اکنون اما سعید قاسمی از فرماندهان سپاه به این همکاری اذعان می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید