واکنش نمایندگان زن ایران به مخالفت مجلس با افزایش کرسی‌های زنان در این مجلس

مخالفت مجلس با زنان نشانگر فاصله عمیق با توسعه یافتگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان مجلس ایران، با اختصاص سهمی از فهرست‌های انتخاباتی مجلس به زنان مخالفت کردند و به آن رای ندادند، فعالان زن مجلس به این اقدام واکنش نشان داده و آن را نشانگر فاصله عمیق ایران با توسعه یافتگی دانستند.

با توجه به اینکه تلاش‌های فراوان دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای رسیدن بانوان به حق قانونی خود در دستیابی به پست‌های مدیریتی، کرسی‌های مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا بی نتیجه نماند و بانوان تا حدودی به این سهم رسیدند اما مطرح شدن طرح اختصاص سهمی از فهرست‌های انتخاباتی به زنان نشانه‌های خوبی بود تا بانوان بتوانند تعداد بیشتری از کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص دهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارشنبه 28 فروردین 1398، نمایندگان مجلس ایران، با پیشنهاد پروانه مافی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان مجلس ایران، مبنی بر اختصاص حداقل یک ششم فهرست‌های انتخاباتی به زنان در حوزه‌‌های انتخابیه بالای شش کرسی نمایندگی مخالفت کردند.

به همین دلیل فاطمه حسینی، نماینده مردم تهران، پیشنهاد کرد یک نفر از فهرست‌های انتخاباتی حوزه‌های دارای سه کرسی نمایندگی باید به زنان اختصاص یابد. بر اساس این پیشنهاد، در کرسی‌های دارای 4 و 5 کرسی نمایندگی 2 نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد و در حوزه‌های دارای 6 کرسی نمایندگی و بالاتر یک سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد. طبق این پیشنهاد، حوزه‌های انتخابیه دارای یک یا دو کرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی ‌گرفتند که با این حساب بیش از 170 حوزه انتخابیه مشمول این پیشنهاد نیستند، اما این پیشنهاد بیشتر مورد انتقاد نمایندگان قرار گرفت.

پس از آن، طیبه سیاوشی، حمیده زرآبادی، فاطمه سعیدی، پروانه مافی، زهرا ساعی و فاطمه حسینی به عنوان اعضای فراکسیون زنان مجلس ایران، در توتیتر خود نوشتند؛ مخالفت امروز مجلس با افزایش مشارکت سیاسی زنان، بیش از همه نشانگر فاصله عمیق کشور تا توسعه یافتگی بود.

آنان گفتند: «ضمن تقدیر از نگرش 63 نماینده مرد موافق، اما اغلب مخالفان، زنان را با این پرسش جدی مواجه کردند که آیا با وجود شعار وعمل متناقض آنان، می توان به بهبود وضعیت زنان و توسعه کشور امیدوار بود؟»

فاطمه سعیدی دیگر نماینده زن مجلس ایران گفت: «به اتفاق تمامی زنان نماینده در مجلس تصمیم گرفتیم یک صدا و یک حرف را بزنیم. مهم نیست ما چه گرایش سیاسی داریم. اگر همه برای ستاندن حق زنان متحد باشیم، مقصود دست‌یافتنی است».

این در حالی است که دولت و کمیسیون شوراها در ایران در رای‌گیری مجلس، موافق پیشنهاد اختصاص سهمی از انتخابات به بانوان بودند. البته بسیاری از فعالان حوزه زنان و خانواده معتقد هستند با توجه به اینکه بیش از 60 درصد دانشجویان را زنان تشکیل می‌دهند، بنابراین آنها باید فرصت نشان دادن استعدادها و توانمندهای خود به جامعه را داشته باشند.

گفتنی است، در حال حاضر، 17 کرسی از کرسی‌های مجلس ایران، در اختیار بانوان است که بسیاری از بانوان انتظار داشتند این سهم بیشتر از این دوره شود که مورد موافقت نمایندگان مجلس ایران قرار نگرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size