سیل 22 هزار و 400 میلیارد ریال به صنعت معدن و تجارت ایران خسارت زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران برآورد خسارت های اولیه بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل اخیر را تاکنون، 22 هزار و 400 میلیارد ریال اعلام کرد.

وقوع سیل در ایران، با وجود پیش‌بینی‌هایی که شده بود، همه را غافلگیر کرد و خسارت‌های زیادی در بخش‌های مختلف به بار آورد. یکی از این بخش‌ها صنعت، معدن و تجارت است. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، دوشنبه 26 فروردین 1398، خسارات وارده به واحدهای صنعتی تاکنون پنج هزار میلیارد ریال، واحدهای صنفی نزدیک به چهار هزار و 500 میلیارد ریال، قالیبافان حدود یک هزار و 300 میلیارد ریال و زیرساخت‌ها و تاسیسات شهرک‌های صنعتی و راه‌های دسترسی به معادن نزدیک به یک هزار و 550 میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس این گزارش «طبق برآوردهای اولیه، تاکنون 382 واحد صنعتی و 17 هزار و 900 نفر قالیباف در سیل اخیر آسیب دیده‌اند. البته هنوز خسارت‌های وارد شده به صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان با توجه به وضعیت کنونی قابل بررسی نیست»، اما طبق بررسی‌های اولیه این میزان نزدیک به 10 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.

در استان گلستان، یک صد واحد و 10 هزار نفر، استان مازندران 30 واحد و یک هزار نفر، استان ایلام 80 واحد و 200 نفر، استان لرستان 125 واحد و 6 هزار و 200 نفر، استان کرمانشاه 30 واحد و 500 نفر و چهارمحال و بختیاری 17 واحد در قالیبافی خسارت دیده‌اند.

تاکنون در استان‌های گلستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، مازندران، لرستان و چهارمحال و بختیاری 26 شهرک صنعتی از نظر زیرساخت و تاسیسات شهرک دچار خسارت شده‌اند.

همچنین از محل اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای بازسازی و دسترسی به معادن، 154 میلیارد و 700 میلیون تومان اختصاص داده شده است.

خسارت مربوط به اهواز و شهرهای اطراف در این بخش هنوز در دسترس نیست.

رهبر ایران با برداشت از صندوق توسعه ملی برای سیل‌زدگان موافقت نکرد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، یک روز پیش، در صحن علنی مجلس ایران، میزان خسارت سیل را تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: «25 استان و بیش از چهار هزار و 400 روستا در کشور درگیر سیل شدند.»

گفتنی است، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به تازگی، برای برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی، برای کمک به سیل‌زدگان به رهبر ایران نامه نوشت که به طور موقت با آن موافقت نشد.

آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست مجوز رئیس‌جمهوری، جدیت دستگاه‌های مسئول در پیگیری و جبران خسارت‌های مالی سنگین سیل به ویژه خسارت‌های وارده بر کشاورزان را لازم دانست و از دولت خواست که با استفاده از محل‌های قانونی موجود، سریعاً اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت و در صورت نیاز، برداشت از صندوق توسعه ملی مورد تأیید خواهد بود.

صندوق توسعه ملی چیست؟

صندوق توسعه ملی ایران نهادی حکومتی است که نقش صندوق ثروت ملی ایران را دارد. این صندوق بر اساس ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه به منظور تبدیل بخشی از درآمدهای فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به اندوخته‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی برای نسل‌های آینده تأسیس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید