سیل به اهواز تحمیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

با وقوع سیل در منطقه اطراف اهواز، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند این سیل بیش از آن که محصول طبیعت باشد، نتیجه دست درازی هایی بود که در طبیعت به وجود آمده است. سدسازی که از جریان طبیعی رودخانه ها جلوگیری کرده، خشک کردن هورها و بستن راه آب به سمت این دو اکوسیستم و عدم برنامه ریزی های مناسب در رهاسازی آب پشت سدها، از جمله عواملی است که به عنوان دلایل این سیل غیرطبیعی معرفی شده است.

اگرچه بارش‌ها در این مناطق متوقف شده اما باز ماندن دریچه‌های سد کرخه و دز که در برخی روزها به 3 هزار مترمکعب بر ثانیه می‌رسید، منجر به تخلیه تعداد زیادی روستا و برخی از شهرها شد.

کیامرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: «از زمان وقوع سیلاب تاکنون 250 روستا، به صورت کلی و جزیی تخلیه شده‌اند.

وی با اشاره به این که 56 اردوگاه برای ساکنان مناطق سیل زده در نقاط امن آماده شده است، افزود: تا این لحظه 105 هزار نفر در اردوگاهها و محل های اسکان اضطراری اسکان داده شده اند.» مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان توضیح داد: «تاکنون به 438 واحد مسکونی شهری و 87 هزار واحد مسکونی روستایی خسارت وارد شده است.»

به گزارش رسانه های ایران، در پی افزایش رهاسازی آب از سد کرخه، دستور تخلیه اضطراری شهرهای سوسنگرد، بستان، الهایی، دارخوین، حویزه، حمیدیه، کوت سیدنعیم، رفیع و ابوحمیظه و حتی برخی از مناطق شهر اهواز، صادر شد. دستور تخلیه صدها هزار نفر از ساکنان شهرها و روستاهای استان در حالی صادر می‌شود که تاکنون اماکن اضطراری مورد نظر برای اسکان ساکنان این شهرها و روستاها مشخص نشده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، درباره افزایش تعداد آواره های سیل استان خوزستان، گفت: «۴۰۰ هزار نفر در این استان در معرض سیل قرار دارند. وی از پنج استان دیگر خواسته بود تا با بسیج امکانات خود در صورت لزوم به کمک سیل زدگان در این استان بیایند.
وزیر کشور ایران افزوده بود که دولت در شرایط فعلی بین بد و بدتر تصمیم گیری می‌کند.

با افزایش تعداد مناطقی که دچار آبگرفتگی شدند، سپاه پاسداران، وارد عملیات اجرایی شد و 50 انفجار در نقاط سیل زده مناطق جنوب غرب ایران انجام داد.

فرمانده قرارگاه کربلا نیروی زمینی سپاه به خبرگزاری ایلنا گفت: نیروی زمینی سپاه با محوریت قرارگاه کربلا، 50 انفجار در حمیدیه، بستان و سوسنگرد برای جلوگیری از سیلاب در این شهرها انجام داده است.

این انفجارها، به درگیری میان مردم و نیروهای سپاه انجامید و یک شخص به نام خلف مروانی نیز دستگیر شد. کشاورزان و روستاییان که به سختی سیل بندها را برای جلوگیری از جریان یافتن آب به سمت خانه و مزارعشان ساخته بودند می خواستند مانع انفجار آنها توسط سپاهیان شوند.

یکی از کشاورزانی که مزرعه اش را در سیل اخیر از دست داده و خانه اش نیز در آب غرق شده به العربیه گفت: سپاهیان، شبانه سربازها را سوار بر قایق، به سمت سیل بندها می فرستند، پرسنل سپاه، پس از درگیری هایی که به وجود آمد، برای این کار نمی آیند چون می دانند این کار خطرناک است برای همین سربازها را می فرستند.

به گفته بسیاری از داوطلبان کمک رسانی در این استان، ارگان های مسئول در بخش های مختلف، حضوری در مناطق سیل زده به خصوص در روزهای اول نداشتند و برای همین، مردم به صورت خودجوش شروع به امدادرسانی کردند تا مردم سیل زده که علاوه بر از دست دادن محصولات کشاورزی و خانه هایشان از تامین نیازهای اولیه خود باز مانده بودند، به بحران بیشتری گرفتار نشوند. روزانه تعداد زیادی ویدیو در فضای مجازی منتشر می شود که نشان می دهد مردم آواره از کمبود امکانات، به شدت خشمگین هستند و می خواهند به خانه هایشان برگردند. از سوی دیگر، فعالان محیط زیست و کارشناسان، نام سیل تحمیلی را بر این پدیده گذاشته اند، چون آبی که سیل را تشکیل می دهد، حاصل باز کردن دریچه های سد کرخه و باز نشدن دریچه های هورالعظیم برای هدایت مسیر آب است که همین باعث عصبانیت مردم سیل زده شده از مسئولان شده است. کمک رسانی امدادگران با کمک های مردمی در حالی صورت گرفت که تعدادی از این افراد در روزهای اول وقوع سیل، حین کمک رسانی بازداشت شدند و پس از آن، به تازگی 24 فعال مجازی که در رابطه با مشکلات و کمبود آورگان اطلاع رسانی می کردند دستگیر شدند.

شاهین حسنوند، رئیس پلیس فتا در استان از دستگیری ۲۴ نفر از کاربران فضای مجازی که به گفته وی شایعات مربوط به سیل را پخش می کردند و موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند، خبر داد.

وی در این باره به خبرگزاری ایلنا گفت: با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان پلیس فتا با رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی 24 نفر از کاربرانی را که با پخش اخبار منحرف و شایعات مربوط به سیل، موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر کردند.
هواشناسی این استان نیز برای روزهای پایانی فروردین 1398، هوای بارانی را پیش بینی کرده و همین امر موجب افزایش نگرانی ها نسبت به بحرانی تر شدن وضعیت سیل شده است. مسئولان به مردم درباره استحکام سدها اطمینان داده اند اما منتشر شدن اخباری درباره ترک خوردن دیواره سد کرخه و درگیر شدن اهواز با سیل حاصل از این سد، علاوه بر سیل احتمالی حاصل از کارون، این ذهنیت را به وجود آورده که شاید مسئولان همه واقعیت را با مردم در میان نمی گذارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size