خامنه‌ای مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی برای خسارت‌های سیل را به آینده موکول کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، با درخواست حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور جبران خسارت سیل را به آینده موکول کرد و خواستار استفاده از اعتبارهای دیگر در بودجه شد.

در نامه منتشر شده در سایت خامنه‌ای که تاریخ آن به 13 آوریل باز می‌گردد، خامنه‌ای تاکید کرده است: «استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است».

خامنه‌ای با اشاره به بودجه، توصیه کرده اعتبارات لازم از بخش‌های دیگر برداشته شود که عبارت است از: «پنج درصد مقرر در بودجه‌ی عمومی کشور برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی و بیمه‌ها و تسهیلات بانکی».

رهبر ایران به روحانی تاکید کرده است: «اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این‌جانب خواهد بود».

چنین اقدامی از سوی رهبر ایران غیر معمول است. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که خامنه‌ای حدود دو سال پیش برداشت دو و نیم میلیارد دلار از این صندوق برای «تقویت بنیه دفاعی» را صادر کرده بود. سال گذشته نیز رسانه‌های ایران خبر دادند که خامنه‌ای مجوز برداشت یک و نیم میلیارد دلار دیگر از صندوق توسعه ملی را «تقویت بنیه دفاعی» صادر کرده بود.

یک‌شنبه 14 آوریل رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی گفته بود آقای خامنه‌ای با درخواست آقای روحانی برای برداشت دو میلیارد دلار از این صندوق، با هدف جبران خسارات سیل به صورت «کلی» موافقت کرده‌است.

در اساسنامه صندوق توسعه ملی قید شده‌است که این صندوق «با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت‌وگاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصـادی و نیز حفـظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی تشكیل می‌شود».

در عین حال مرکز پژوهش‌های مجلس ایران پیش‌بینی کرده که به دلیل کاهش فروش نفت و برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی، از جمله برای مصارف نظامی، در سال ۹۸ هیچ پولی وارد این صندوق نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید