حمله ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مدیر حفظ نباتات سازمان کشاورزی هرمزگان از هجوم ملخ‌های دریایی با تراکم بالا در روزهای پس از بارندگی در این استان خبر داد. وی، مساحت مورد حمله این جانورها را حدود نصف استان هرمزگان و عمق آن را 100 کیلومتر دانست.

بر اساس گزارش جماران، یکشنبه 25 فروردین 1398، همزمان با گرم شدن مناطق آفریقایی، پوره‌ها (بچه ملخ) بالدار شده و به کشور سعودی نقل مکان کرده‌ و سپس دوباره برای تغذیه به ایران کوچ کرده‌اند. خبرها حاکی از آن است که این ملخ‌ها به استان های جنوبی این کشور و جزیره قشم و بخش‌هایی از بلوچستان هجوم آورده‌اند.

حمید دولتی، در این باره گفت: «بیش از 50 درصد از مبارزه کشور در استان هرمزگان انجام شده و این میزان بالغ بر 12 هزار و 500 هکتار است. متاسفانه در 20 اسفندماه، ملخ‌ها تخم گذاری کردند که به محض مشاهده پوره‌ها مجددا عملیات مبارزه آغاز شد.» وی، این ملخ‌ها را تهدید جدی برای امنیت غذایی ایران دانست و اعلام کرد که از 16 فروردین ماه 1398، موج جدیدی وارد استان هرمزگان شده است و در حال حاضر این ملخ‌ها تا نزدیکی مزارع پیش‌روی کرده اند.

دولتی هشدار داد: «پیش بینی می‌شود پس از بارندگی‌های که در روزهای شنبه و یک شنبه پیش رو داریم، موج جدیدی با تراکم 5 تا 10 برابری به کشور هجوم بیاورند؛ با توجه به اینکه دستجات، پروازی هستند، به عمق استان نفوذ خواهند کرد که این امر یک اخطار بزرگ برای کل کشور است.»

گفتنی است، مدیر حفظ نباتات سازمان کشاورزی هرمزگان در بهمن ماه سال 1397، با اشاره به وارد شدن این نوع ملخ ها به خبرگزاری ایلنا گفت: «ملخ‌های دریایی که از مضرترین انواع ملخ است از صحرای آفریقا و کشور سعودی، با عبور از منطقه خلیج وارد شهرهای جنوبی ایران شدند. ملخ دریایی اصولاً بومی ایران نبوده و در کشورهای دیگر به نام ملخ بیابانی نامیده می‌شود. با توجه به اینکه معمولاً از خلیج پرواز کرده وخود را به ایران می‌رساند، در ایران به آن ملخ دریایی می‌گویند.» وی افزود: «از نظر اقتصادی، خسارت ملخ دریایی فوق‌العاده حائز اهمیت است.

دسته‌جات پیاده ملخ و بالدار هر چه سرسبزی، اعم از علوفه، غلات، صیفی جات، انواع درختان و رستنی‌های جنگلی در مسیر خود ببینند، از بین می‌برند، حتی علف‌های هرز از دست این آفت در امان نیستند. حمله ملخ دریایی، علاوه بر خسارت مستقیم، روی دامداری شدیداً تأثیر گذاشته و میزان گوشت و شیر دام‌ها بر اثر حمله آن به مراتع تقلیل می‌یابد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید