رییس جمعیت هلال احمر ایران: یک دلار کمک نقدی در سیل به ایران نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

رییس جمعیت هلال احمر ایران، کمک‌های نقدی به ایران را به دلیل تحریم، غیرقابل وصول دانست. وی تاکید کرد که تاکنون از سوی کشورهای خارجی یک دلار و حتی یک یورو به ایران کمک نقدی نشده و با وجود اعلام ارقامی برای کمک از سوی جامعه بین‌الملل، به دلیل بسته بودن حساب‌ها، کمکی به ایران نرسیده است.

پس از وقوع سیل گسترده در ایران، مقامات این کشور تحریم ها آمریکا را مانعی بر سر راه کمک رسانی بین المللی توضیف کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 24 فروردین 1398، علی اصغر پیوندی، در نشست خبری گفت: «سیل امسال بسیار گسترده بود و در استان‌های مختلف خسارات بسیار زیادی بر جای گذاشت و تنها جایی که از سیل در امان ماند جزیره کیش بود.»

وی، استان‌های گلستان، لرستان، خوزستان و ایلام را بیش از هر جا متاثر از سیل عنوان کرد و با اعلام فروکش کردن سیل در گلستان، امدادرسانی در استانهای خوزستان، لرستان و ایلام را در حال انجام دانست.

رییس جمعیت هلال احمر ایران بیان کرد: «تاکنون به 445 هزار نفر امدادرسانی شده و برای 227 هزار نفر اسکان اضطراری فراهم شده و 100 هزار نفر در استان خوزستان اسکان داده شده اند.»

پیوندی، کمک‌های مردمی در این مدت را 100 میلیارد تومان اعلام کرد که قرار است از این کمک‌ها، 10 میلیون تومان آن به خانواده فوت‌شدگان پرداخت شود.

وی خواست که کمک‌ها از سوی مردم بیشتر شود زیرا تاکنون از سوی کشورهای خارجی نه یک دلار و نه حتی یک یورو به ایران کمک نقدی نشده است و هرچند از سوی جامعه بین الملل ارقامی اعلام شده، اما به دلیل بسته بودن حساب‌ها، کمکی به ایران نرسیده است. از کمکهای مردمی 10 میلیون تومان به خانواده فوت‌شدگان پرداخت خواهیم کرد.

رییس جمعیت هلال احمر ایران، کمک‌های غیرنقدی را از سوی پاکستان، ترکیه، آلمان و آذربایجان دانست.

وی توضیح داد: «تاکنون 30 میلیارد تومان کمک غیرنقدی، شامل اقلام خوراکی، موکت و ست بهداشتی از سوی مردم کمک شده است. همچنین 126 میلیارد تومان از بودجه هلال احمر در این سیل نیز هزینه شده است.»

پیوندی با اشاره به تنش‌ها بین مردم و مسئولان در خوزستان پس از وقوع سیل اظهار کرد: «هر حادثه فی نفسه بی‌نظمی و التهاب ایجاد می‌کند. در برخی مناطق با مشکلاتی روبرو بودیم که با همکاری نیروی انتظامی به سرعت آرامش برگشت و امدادرسانی به سرعت انجام شد. در حوادث این چنینی گاهی اوقات هیجانات و التهابات نظم منطقه را برهم می زند و برخی افراد ممکن است بر این التهابات دامن بزنند که با آنها نیروی انتظامی و اطلاعات برخورد کرده اند. تبعات بعد از حادثه سیل بسیار زیاد است و ساختمانهایی که بعدا دچار تخریب می‌شوند بسیار هستند همچنین آسیب روحی و روانی که به دلیل اسکان اضطراری وارد می‌شود و حادثه ترسی را برای مردم ایجاد کرده است.»

وی، کمک‌های مردمی در زلزله کرمانشاه را 64 میلیارد تومان و همین کمک‌ها در سیل اخیر را 100 میلیارد تومان عنوان کرد.

وی ادامه داد: «درخواست ما برای کمک‌های خارجی روالی در فدراسیون جهانی است و بیشتر برای همدلی بین کشورهاست همانطور که ما به دیگر کشورها مانند سومالی و پاکستان کمک کردیم. اما بخاطر بسته بودن حساب ارزی ما از کمک‌های ایرانیان ساکن دیگر کشورها محروم شدیم و هم اینکه فدراسیون جهانی مصوب کرده بود 500 هزار یورو به ما کمک کند، اما به دست ما به دلیل تحریم‌ها نرسید. از فدراسیون صلیب سرخ جهانی درخواست کردیم تا این مسیر را برای کمک رسانی به مردم ایجاد کند چرا که تحریم نباید بر امدادرسانی و همراهی مردم دیگر کشورها تاثیر گذار باشد و امیدواریم با تلاش فدراسیون این مسیر هموار شود. اقلام مختلفی مثل چادر، پتو، دستگاه تصفیه آب به کشور ما ارسال شده است که بخشی توزیع شده و همچنان در حال توزیع است.»

وی اعلام کرد که ترکیه 5 کامیون اقلام زیستی و بهداشتی، آلمان 40 دستگاه قایق موتوری و وسایل نجات انفرادی، سوئیس دو دستگاه توزیع آب، عمان دو محموله امدادی و ژاپن یک محموله، سازمان غیردولتی کمکهای مردمی فرانسه یک محموله امدادی و جمهوری آذربایجان، اقلام زیستی و امدادی به ایران ارسال کرده‌اند.

پیوندی تصریح کرد: «کمک‌های نقدی از سوی کشورهای مختلف و همچنین 100 هزار دلار از سوی پاپ به فدراسیون اعلام شده اما ما چیزی دریافت نکردیم.»

وی ادامه داد: «در دنیا روال این است که کمک‌های غیرنقدی از کشورها به کشور مبدا داده خواهد شد و از طریق کشور مبدا توزیع می شود و کشورهای کمک کننده نمی‌توانند خودشان کمک‌ها را توزیع کنند البته ما باید گزارش عملکرد به فدراسیون جهانی و کشورهای کمک کننده بدهیم.»

پیوندی درباره میزان ذخیره انبارها که رو به کاهش است توضیح داد: «به سازمان برنامه و بودجه در این باره هشدار داده‌ایم اما حداقل‌ها را داریم و چنانچه اتفاقی بیفتد می‌توانیم امدادرسانی اولیه داشته باشیم.»

گفتنی است، بهرام قاسمی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه ایران درباره تاثیر تحریم‌ها بر دریافت کمک‌های بین‌المللی گفت: «با توجه به بلوکه بودن حساب‌های هلال احمر هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند کمکی به مردم سیل‌زده ارسال کند. معمولا حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌های بانکی مسدود نمی‌شوند و امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه و انسانی به مردم از طریق نهادهایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌شود اما آمریکا در یک رویکرد ضدانسانی و ظالمانه تمام مسیرهای کمک رسانی به مردم سیل‌زده را مسدود کرده است‌.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی توییتری نوشت، سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت است و در کمک‌رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده در این سیل بی‌سابقه، اختلال ایجاد کرده است. تجهیزات منع شده شامل هلی‌کوپترهای امداد می‌شود. این تنها جنگ اقتصادی نیست بلکه این تروریسم اقتصادی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید