حضور نیروهای حشد الشعبی عراق در اهواز برای سرکوب یا امدادرسانی است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز جمعه 12 آوریل 2019 شماری از شهروندان اهوازی تظاهراتی علیه حکومت و سپاه پاسداران ایران برگزار کرده و آنها را به دست داشتن در جاری شدن سیلاب در شهرهای مختلف پیرامون اهواز و ممانعت از باز کردن دریچه‌های هورالعظیم (هور الحویزه) برای تخلیه سیلاب متهم کردند.

فعالان اهوازی ویدئو‌هایی در شبکه‌های مجازی منتشر کردند که نشان می‌دهد ساکنان مناطق علویف ملاشیه و عین2 در غرب اهواز به خیابان آمده و نیروهای امنیتی و نیروهای ضد شورش آنها را به محاصره خود در آوردند.

تظاهرات اعتراضی روز جمعه در اهواز

Advertisement

در نتیجه جو عدم اطمینان بسیاری از عرب‌های اهواز ضمن اتهام حکومت ایران و سپاه پاسداران در غرق شدن شهرشان و شهرهای پیرامون از طریق ممانعت از انتقال سیلاب به هور دست به تظاهرات زدند.

آنان بر این باورند که جلوگیری از ورود آب به هورالعظیم (هور الحویزه) برای محافظت از تاسیسات نفتی، مزارع نیشکر و پادگان‌های سپاه صورت گرفت و منجر به تخریب و تخیله 250 روستا، 9 شهر و آوراگی بیش از نیم میلیون نفر شد.

فعالانی اهوازی نیز حکومت ایران را متهم می‌کنند که منطقه را به زیر آب برده است. آنان همچنین نگران هستند که مبادا نیروهای حشد الشعبی عراقی که می‌گویند برای امدادرسانی به اهواز آمده‌اند در سرکوب مردمی که تصمیم گرفته‌اند سیل‌بندها را شکسته و آب را به هور جاری کنند، شرکت کنند.

نیروهای حشد الشعبی عراق که عمدتا از شبه‌نظامیان وابسته به ایران تشکیل شده‌اند پیش از راه‌اندازی کاروانی حامل مواد غذایی و وسایل کمکی اعلام کردند که قصد دارند در امدادرسانی به مناطق سیل زده مشارکت کنند.

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز، گزارش کرد که تعداد آوراگان سیل در اهواز به بیش از نیم میلیون شهروند عرب رسیده و سیلاب 250 روستا و 10 شهر و شهرک را در خود گرفته است. اتفاقی که بزرگترین فاجعه بشری در منطقه است.

بسیاری از شهروندان عرب بیم آن دارند که در صورت تخلیه خانه‌ها و مزارعشان نتوانند به مناطق خود بازگردند زیرا این نگرانی وجود دارد که طرحی برای تغییر ساختار دموگرافیک منطقه در دست است و برخی به ممانعت از بازگشت برخی از جنگ‌زدگان به مناطقشان استناد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید